Prípad : GYMNÁZIUM PADERUP

FAKTY O PRÍPADOVEJ ŠTÚDII

Zákazník:
Gymnázium Paderup

Architekt:
Anne Reinholdt

Konzultant spoločnosti Kinnarps:
Pia Laursen

Oblasti:
Administratíva, miestnosť pre personál/jedáleň, „domáci“ priestor, suterén

Dokončenie:
2016

Gymnázium Paderup (stredná škola) v Randerse bola postavená v roku 1980 a je komunitou so 700 žiakmi. Konceptom je moderný priestor, s rozsiahlymi, presvetlenými spoločnými zónami a množstvom oddychových miestností, ktoré podporujú pozitívne vzdelávacie prostredie a medziodborovú prácu.

Dizajnové projekty školy boli podnietené v momente, keď reforma školského systému prinášala dlhšie hodiny v práci a zvýšené požiadavky na prípravu učiteľov. Z tohto dôvodu sa kládla priorita tak na zariadenia zamestnancov, ako aj priestory na prácu.

„Nové priestory a zóny na prípravu hodín mali byť lákavé. Chceli sme vytvoriť niečo s rázom domáceho prostredia, pretože učitelia by v budúcnosti pripravovali svoje hodiny v škole, skôr ako doma."

Pia Laursen, dizajnérsky konzultant spoločnosti Kinnarps

MIESTNOSŤ V MIESTNOSTI

Veľký otvorený priestor a priestory na prípravu majú tri sekcie s pracovnými stolmi, ktoré sú rozdelené lounge zónou s miestnosťou v miestnosti, s vysokými chrbtovými opierkami, mäkkými vankúšmi a oddeľujúcou koncovou stenou podporujúcimi tímovú prípravu, štúdium, neformálne stretnutia a iné sociálne interakcie. Za typ pohovky bol zvolený populárny model spoločnosti Kinnarps, Scandinavia.

FUNKCIA A ESTETIKA

Do obedovej miestnosti pre personál boli zvolené tri stretávacie sekcie, s Kinnarps stoličkami Embrace a s čalúnenými sedadlami pre farebné zdôraznenie. Správna súhra funkčnosti, pružnosti a estetiky podopiera celok a umožňuje konceptu vízie a inšpirácie preniknúť do fyzického prostredia vzdelávania.

NEFORMÁLNE SEDENIE - PRE KONVERZÁCIU

Krásna, zakrivená pohovka Trix, pri okne lounge zóny, poskytuje inkluzívny a atraktívny priestor pre relaxáciu a spoločenskú angažovanosť. Pohovka má čierne podpery a je čalúnená bledo modrou textíliou Remix značky Kvadrat. Malé ozdobné stoly v dubovej dyhe, tiež na čiernom podklade, dopĺňajú usporiadanie.

ZÓNY NA PRÍPRAVU

So zameraním na kvalitu výučby bola reforma školského systému príležitosťou priniesť nové a atraktívne prostredie. Myšlienkou bolo poskytnúť učiteľom najlepšie možné podmienky na prípravu hodín v podobe atraktívneho fyzického konceptu s odlišným prostredím a výberom pracovných oblastí prispôsobených rôznym úlohám.

Spoločnosť Kinnarps bola požiadaná, aby opätovne nainštalovala personálne a prípravné priestory a zrekonštruovala "domáce" priestory budovy – oddychové zariadenia, ktoré sa nachádzajú mimo učební trojročných skupín.

Vedenie a zamestnanci školy hľadali holistické riešenie s troma typmi pracovného priestoru: "tiché oddelenie" na štúdium, zónu na prípravy s individuálnymi a tímovými pracoviskami a veľkú jedáleň/odychovú zónu so sociálnymi a lounge priestormi.

"Mali sme na mysli nový priestor na prípravu lekcií a zóny, ktoré by boli lákavé. Chceli sme trochu domácej atmosféry, keďže učitelia by pripravovali svoje hodiny v škole, a nie doma.

Takže sme cítili, že dôležitou úlohou bolo vytvoriť v škole priestor, kde by učitelia radi sedeli a pracovali," hovorí Pia Laursen, dizajnérska konzultantka v Kinnarps.

Holistický dizajn spoločnosti Kinnarps poskytol gymnáziu Paderup diferencované oblasti, ktoré ponúkajú pracoviská a alternatívy pre prípravu učiteľov.

Kinnarps´ holistic design gave Paderup Gymnasium differentiated areas, offering the teaching staff functional preparation stations and alternatives. 

"Tri fázy opätovného zariadenia gymnázia Paderup boli výzvou, rovnako ako inšpiráciou." Od školy a ostatných ľudí sme mali fantastickú odozvu."

Anne Reinholdt, návrhár nábytku

ŠTÝLOVÁ MIESTNOSŤ PRE ZAMESTNANCOV

Našim cieľom bolo dosiahnuť funkčnosť a flexibilitu v modernom vyučovacom priestore a prostredí s dôrazom na schopnosť žiakov i učiteľov využívať tieto možnosti.

Keď sa Kinnarps rozhodol osviežiť zamestnanecké obedy, zóny na prestávky a priestory školských kancelárií, na rade bola vízia pre jedáleň, ktorá mala byť viac ako len miestnosťou využívanou medzi 11 a 12 hodinou. Mal by to byť obytný priestor vhodný pre aktivity počas celého dňa: stretnutia, zdieľanie poznatkov, spoluprácu a neformálne združovanie.

"Bolo jasné, že pre veľkú, otvorenú, svetlú a flexibilnú miestnosť pre zamestnancov by sme mali zachovať naše všeobecné dizajnové línie a estetiku prvej fázy, s trochu inou voľbou nábytku, vrátane verzií ocenenej Kinnarps stoličky Embrace," hovorí dizajnérka Anne Reinholdtová.

Na rozdiel od ľahkých "štvorcových" rokovacích a jedálenských stolov bola sekcia zasadnutí predstavenstva zariadená šesťmetrovým GRIP stolom, ktorého čisté línie a čierny linoleový povrch odrážajú stoličky Embrace s elegantnými pokrývkami sedadiel.

V oddychovej zóne pre zamestnancov a lounge zóne sa nachádza štýlová svetlomodrá pohovka "Trix", ktorá láka ľudí, aby si sadli a rozprávali sa. Tento projekt bol tiež citlivý na všeobecnú túžbu školy zachovať rovnováhu medzi nábytkom a prázdnym priestorom, ktoré poskytujú vzdušné priestory školy.

PRIESTORY NA PRESTÁVKU S CHARAKTEROM

Tretia fáza zahŕňala vybavenie každého z trojročného štúdia a spoločných miestností mimo svojich tried. Tieto sú známe v gymnáziu Paderup ako "domáce priestory".

"Bola to šanca sústrediť sa na individuálny rok. Predtým to bol veľký, ale poloprázdny, dosť nudný priestor s niekoľkými veľkými stolmi. Teraz je to očarujúce miesto, ktoré povzbudzuje žiakov, aby sa spolu bavili.

Tiež slúži ako neformálny priestor na skupinovú prácu alebo keď žiaci potrebujú pokoj a ticho na štúdium konkrétnej úlohy. Priestor plný možností a variácií", dodáva Laursen.

Každá z troch miestostí na prestávku má farebnú tému: modrá, zelená alebo červená. Funkčné oblasti sú vybavené pracovnými stanicami bunkového typu, usporiadaniami „miestnosť v miestnosti“, kde môžu spoločne pracovať skupiny, a príjemné oblasti pre socializáciu.

Dizajn spoločnosti Kinnarps dáva žiakom príležitosť na prepínanie medzi pracovnými stanicami a pozíciami v priebehu školského dňa, to všetko v ergonomickom učebnom prostredí.

POZITÍVNA REAKCIA

"Naše tri projekty v gymnáziu Paderup sa doteraz snažili identifikovať výklenky, kde bolo možné vytvoriť rovnováhu medzi nábytkom a otvoreným priestorom a vytvoriť zóny, v ktorých sa dá sústrediť, študovať a spolupracovať", hovorí Laursen.

Dizajnérka nábytku, Anne Reinholdtová, dodáva: "Už od začiatku sme mali možnosť napredovať s prezariaďovaním. Všetky plochy už boli pekne vymalované zmesou svetlej farby a červených tehál.

To bol jeden z dôvodov, prečo som považvala tieto tri fázy za skutočne vzrušujúce, inšpiratívne a dosiahnuteľné. A dostali sme naozaj fantastickú odozvu od školy a návštevníkov."

Ako následná úloha k trom úspešným fázam projektovania, Kinnarps tiež vybavil novú šatňu a priestor na odpočinok v suteréne školy.

Nudný priestor so skrinkami bol premenený na salónik, kde môžu žiaci pohodlne tráviť voľný čas, čítaním alebo rozhovorom. Je tiež prispôsobivý ako miestnosť pre podujatia a večierky.

ZHRNUTIE

  • Kinnarps dizajn, riešenie nábytku a vybavenia pre školy, kancelárie a zasadacie miestnosti sú zamerané na vytvorenie všestranného prostredia založeného na aktivitách.
  • Kinnarps zariaďuje školy budúcnosti a vytvára prostredia, ktoré tomu nasvedčujú.

PÁČI SA VÁM TÁTO PRÍPADOVÁ ŠTÚDIA?

Kontaktujte nás

Embrace

Embrace

336 Colours | 30 Varianty

OnTop

OnTop

262 Colours

Prim

Prim

Prim partition screens

19 Colours | 103 Varianty