Prípad : AstraZeneca Štokholm

FAKTY O PRÍPADOVEJ ŠTÚDII

Klient:
AstraZeneca, Nordic Marketing Company

Poloha:
Hagastaden, Štokholm

Počet zamestnancov:
200

Počet pracovných staníc:
128 otvorených, 19 v oddelených miestnostiach

Plocha:
2,100 m2

Ukončené:
Jún 2024

Moderné, atraktívne a dlhodobo udržateľné

Keď sa v pomerne krátkom čase zvýšil počet zamestnancov v štokholmskej marketingovej spoločnosti AstraZeneca, bolo potrebné nájsť nové priestory. Jednou z požiadaviek bolo  nevzdialiť sa príliš od pôvodného miesta. Nakoniec spoločnosť našla priestory v tesnej blízkosti, v budove Forskaren. V auguste 2024 sa presťahovala do tejto budovy, ktorej víziou je byť miestom, kde sa poprední svetoví členovia akademickej obce, zdravotníctva a inovácií  stretávajú a vymieňajú si poznatky. Cieľom AstraZeneca bolo vytvoriť atraktívne pracovisko, ktoré sa sústredí na inovácie a partnerstvo. Miesto, ktoré prispieva k rozvoju podnikania a pomôže spoločnosti zostať atraktívnym partnerom vo svete vedy.

Od vízie k realite

Vízia atraktívneho pracoviska so zameraním sa na inovácie a partnerstvo je dnes do veľkej miere realitou. Novú kanceláriu vysoko oceňuje nielen približne 200 zamestnancov, ale aj zákazníci a obchodní partneri, ktorí ju radi navštívia.

Po presťahovaní sa na nové miesto väčšina zamestnancov trávi viac pracovného času v kancelárii ako predtým. Tento úspech je výsledkom jasnej vízie, dôkladných prípravných prác a úzkej spolupráce medzi spoločnosťami AstraZeneca a Kinnarps.

O budove Forskaren

Budovu Forskaren slávnostne otvorili 6. mája 2024 švédsky kráľ Karol XVI. Gustav a dánsky kráľ Frederik X. Víziou je, aby sa budova stala „obývacou izbou Hagastadenu“ – neutrálnym miestom, kde sa stretávajú a vymieňajú si poznatky poprední svetoví aktéri v oblasti akademickej obce, zdravotníctva a obchodu. Aby sa to dalo realizovať, v budove sídlia len spoločnosti, ktoré sú si navzájom relevantné. Budova Forskaren, ktorú navrhol ateliér 3XN Arkitekter v mene Vectura Fastigheter, má jasný profil udržateľnosti a s certifikátom udržateľnosti LEED a WELL.

Image_astra5.jpg

Lounge ponúka množstvo rôznych priestorov s rôznymi výškami sedenia. Pohovka Rho, stolík Crest a taburet Cobble pouffe vytvárajú príjemnú oázu. V pozadí je zóna na sedenie vytvorená pomocou projektového stola Vagabond a stoličky Motus.

Udržateľnosť ukazuje cestu 

Jedným z dôležitých hesiel pre nové priestory bola udržateľnosť, čo znamenalo, že interiérový dizajn z predchádzajúcej kancelárie musel byť znovu použitý. S podporou spoločnosti Kinnarps bola táto vízia efektívne začlenená a naplánovaná do nového interiérového riešenia,  takže v podstate všetko bolo opätovne použité.

Andreas Holmgren, riaditeľ IT & Site Management v AstraZeneca, vysvetľuje, že spoločnosť má ambiciózne ciele v oblasti udržateľnosti, ktoré kladú požiadavky na ich dodávateľov, aby s udržateľnosťou pracovali aj z dlhodobého hľadiska. Vysvetľuje, že to bol jeden z dôvodov, prečo sa rozhodli pre spoluprácu s Kinnarpsom, v projekte Forskaren aj v niekoľkých predchádzajúcich projektoch. „Hľadali sme dodávateľa, s ktorým by sme boli schopní dlhodobo spolupracovať, čo znamenalo, že naše dlhodobé ciele udržateľnosti bolo potrebné zosúladiť. A to bol prípad spoločnosti Kinnarps,“ hovorí.

Okná v budove Forskaren poskytujú zamestnancom počas pracovného dňa dostatok denného svetla. Stolička D2, Uni stôl a pohovka Nestor v zemitých farbách dodávajú jedálni nadčasový a štýlový vzhľad.

Priestor pre všetky aktivity pracovného dňa

Spoločnosť AstraZeneca a Kinnarps spoločne uskutočnili zamestnanecký prieskum s cieľom získať základné údaje pre interiérové riešenie. Poznatky z prieskumu umožnili navrhnúť kanceláriu prispôsobenú spôsobu fungovania organizácie. Výsledkom je také interiérové riešenie, ktoré podporuje sústredenú individuálnu prácu aj kreatívne spolupráce.

Fyzické stretnutia sú dôležité na podporu inovácií a spolupráce. Preto bola potrebná široká škála zasadacích priestorov, ktoré by podporovali všetko od kreatívnych a neformálnych stretnutí až po väčšie konferencie a prezentácie.

Image_astra1.jpg

V jednom zo zasadacích priestorov nájdeme výškovo nastaviteľný rokovací stôl Hal a stoličku Plint. Táto kombinácia uľahčuje zmenu pracovných polôh, zmenu zo sedu do stoja, čo je výhodou počas stretnutí, ak chceme byť počas nich aktívni.

Image_astra2.jpg

Pracovná stolička Primo umožňuje pohodlné sedenie, pomáha udržiavať koncentráciu počas dlhých stretnutí, pretože podporuje pohyb. Stôl Uni s kolieskami uľahčuje zmenu usporiadania rokovacieho priestoru podľa potreby.

„Hľadali sme dodávateľa, s ktorým by sme boli schopní dlhodobo spolupracovať, čo znamenalo, že bolo potrebné zosúladiť naše dlhodobé ciele udržateľnosti. A to bol aj prípad spoločnosti Kinnarps.“

Prieskum medzi zamestnancami ukázal, že veľa ľudí chce pracovať aj v iných priestoroch ako v tradičnej kancelárii. Mnohí chceli napríklad sedieť a pracovať na pohovke alebo v kresle v neformálnom uvoľnenom prostredí.

Lounge je využívaný zamestnancami ako obývačka. Miesto, kde sa môžu stretnúť, dať si kávu, chvíľu pracovať alebo „pokecať“ medzi stretnutiami.

Jedným z najjasnejších poznatkov, ktoré vyplynuli z prípravných prác, bola potreba takých priestorov, ktoré podporujú prácu jednotlivcov s vysokou mierou koncentrácie. Veľký počet otvorených stolov bol preto doplnený o 19 pracovných miest v oddelených miestnostiach, ktoré sa dajú rezervovať. Túto možnosť si zamestnanci často pochvaľujú. Vedomie, že vždy sú k dispozícii miestnosti, napríklad keď potrebujete uskutočniť videokonferenciu, vytvorilo novú úroveň bezpečia.

Image_astra3.jpg

V pracovných staniciach uľahčuje prácu s vysokou mierou koncentrácie stolový panel Vibe, aj tým že zakrýva rušivé pohyby prichádzajúce z boku. Pracovná stolička Plus a výškovo nastaviteľný stôl Series P obmedzuje statické sedenie a toto riešenie podporuje rôzne polohy pri práci.

Image_astra4.jpg

Závesy a nástenný panel Vibe vytvárajú v oddelených pracovných staniciach pocit útulnosti a dobré akustické prostredie.

Spolupráca s presnosťou

Keďže nepredvídané okolnosti môžu ľahko oddialiť veľké projekty ako tento, boli zamestnanci príjemne prekvapení, keď bolo na sťahovanie všetko pripravené v presne stanovený dátum. „Všetko bolo pripravené, vtedy, kedy malo byť, takže hneď po dovolenke mohlo do novej kancelárie bez problémov nastúpiť 80 zamestnancov.“ Obzerá sa Andreas späť za úspešným projektom a potvrdzuje, že sa oplatilo prijať dôkladný prístup od vízie až po realizáciu.

Chcete vytvoriť kanceláriu, po ktorej zamestnanci túžia?

Môžete nás kontaktovať!

POUŽITÉ PRODUKTY

Plus

Plus

324 Colours | 12 Varianty

Serie P

Serie P

17 Colours | 42 Varianty

Vibe

Vibe

Vibe Focus desk screens

141 Colours | 42 Varianty

Fields

Fields

297 Colours | 6 Varianty

Hedge

Hedge

BEasy

BEasy

Vibe

Vibe

141 Colours | 107 Varianty

D2

D2

Oas

Oas

Hal

Hal

Primo

Primo

Vibe

Vibe

141 Colours | 27 Varianty

Vagabond

Vagabond

Matsumoto

Matsumoto

Plint

Plint

Uni

Uni

Tinnef

Tinnef