Vytvorte sústredenie: Znížte rozptýlenie vo vašom pracovnom prostredí
1. Vytvorte vyvážené akustické prostredie
Najlepšie podmienky pre dobré akustické prostredie získate, ak sa na nich zameriate už vo fáze plánovania. Vždy je dobré od základov vybaviť priestory akustickými podhľadmi a zvuk tlmiacimi podlahovými krytinami. Pomocou interiérového dizajnu potom umocníte dobré akustické prostredie prostredníctvom čalúneného nábytku, absorbérov hluku, závesov, rastlín, kobercov, odhlučnených stolových dosiek a nábytku s kolieskami. Dobrá akustika na pracovisku nie je o vytvorení úplného ticha na pracovisku, ale skôr o vyváženosti zvukov a hľadaní vhodného akustického prostredia pre všetky druhy činností.
Prečítajte si viac o akustike a o tom, ako vytvoriť podmienky pre dobré akustické prostredie
2. Definujte zóny s rôznymi úrovňami sústredenia
Pri plánovaní pracovného prostredia je dôležité myslieť na to, ako sú rozličné prostredia umiestnené vo vzájomnom vzťahu. Priestory určené na prácu vyžadujúcu sústredenie je potrebné oddeliť od priestorov, kde je veľa pohybu a interakcie medzi ľuďmi. Dobrým začiatkom je preto rozdeliť pracovisko do rôznych zón, napríklad na aktívnu zónu, kde je pulz a pohyb, zónu pre strednú úroveň sústredenia, kde môžete pracovať sústredene, ale s určitou vravou v pozadí a zónu pre prácu s vysokou mierou sústredenia, kde pracujete nerušene bez rozprávania. To vytvára podmienky na to, aby každý plnil svoje úlohy počas dňa čo najlepšie.
Chcete znížiť práceneschopnosť, zvýšiť efektivitu a vytvoriť pracovné prostredie, po ktorom zamestnanci túžia?
3. Minimalizujte vizuálne rušivé vnemy
Neporiadok či neupravené pracovisko s množstvom vnemov, pohybu, informácií a výrazných farieb spôsobuje, že neustále periférne vnímame vedome či nevedome niečo rušivé. Štruktúrovanejšie a pokojnejšie pracovné prostredie, kde sú vnemy vyčistené, poskytuje nášmu mozgu lepšie podmienky sústrediť sa na aktuálnu činnosť a vytvára pracovný pokoj. V rámci interiérového dizajnu berieme do úvahy, že uzavretý alebo čiastočne uzavretý úložný priestor pôsobí pokojnejším dojmom ako otvorené police naplnené vecami. Pomocou stropných alebo stojacich paravánov, nízkeho sedenia, nábytku s vysokými operadlami alebo úložných riešení môžete rozdeliť pracovný priestor tak, aby ste nevideli hlboko do miestnosti. Ďalším príkladom je nalepenie matnej fólie na časti okenných tabúľ, v prípade, že je za oknami veľa pohybu. Takýmto spôsobom znížite rušivé vplyvy, no stále necháte prechádzať potrebné prirodzené denné svetlo.
4. Vyberte si paletu zemitých farieb
Farby, ktoré sú blízke vlastnej farebnej škále prírody, ako sú zelené a zemité odtiene, majú osobitný vplyv na zotavenie sa, a preto sú preferované vo väčšine pracovných prostredí. Zemité a tlmené farby, ktoré sú tón v tóne, vytvárajú pocit pokoja a tiež sa ľahko kombinujú, pričom zachovávajú jednotný a harmonický dojem. Vyhnite sa vzorom na veľkých plochách, výrazným farbám alebo príliš veľkému množstvu rôznych farieb v jednom priestore.
5. Podporte pohyb
Nepohodlná poloha pri práci môže byť sama o sebe negatívnym rozptýlením. Človek je stvorený na to, aby sa hýbal, preto je dôležité podporiť pohyb dizajnom pracovného prostredia, ako aj samotným interiérovým dizajnom. Vyberte si nábytok, ktorý nabáda k pohybu a podporte rozmanitosť počas dňa tým, že ponúknete rôzne prostredia, medzi ktorými si zamestnanci môžu vybrať. Vaša ďalšia poloha je tá najlepšia!
6. Umožnite ovládať svetlo
Potreba svetla sa počas dňa a roka mení aj podľa toho, akú úlohu máme pred sebou. Líši sa aj počas života; starší ľudia často potrebujú iný typ a viac svetla ako tí mladší. Flexibilné riešenia a možnosť individuálneho ovládania svetla má mnoho výhod práve preto, že každý máme iné preferencie a potreby. Medzi tieto riešenia patria napríklad stmievateľné svietidlá, závesy, žalúzie alebo pohyblivé osvetlenie.
7. Menežujte digitálne rozptýlenie
Mobilné telefóny a počítače môžu byť hlavným zdrojom rozptýlenia, ak sa nepoužívajú produktívne. Ak chcete obmedziť digitálne rozptyľovanie, vypnite upozornenia alebo využite blokovanie aplikácií, ktoré počas pracovnej doby bránia v prístupe k sociálnym sieťam a iným digitálnym činnostiam, ktoré nás rozptyľujú. Môžete tiež použiť filtrovanie e-mailov, aby ste uprednostnili len dôležité správy a vypli okamžité upozornenia.
Ľudská schopnosť multitaskingu je mýtus. V skutočnosti sa náš mozog dokáže sústrediť a prijímať len jednu vec v danom čase. Náš mozog má iba jeden procesor a akonáhle vykonávame multitasking, mozog musí prepínať medzi rôznymi činnosťami. Ak sme vyrušení, môže trvať až dvadsať minút, kým sa znova dokážeme sústrediť na to isté.