Osvetlenie pre zdravší a produktívnejší život v kancelárii

Pracovné výsledky, správanie a spokojnosť v práci. Osvetlenie ovplyvňuje nielen našu pohodu a zdravie, ale slúži aj ako nástroj na orientáciu, posudzovanie vzdialenosti a pohyb v priestore. Nedostatočné osvetlenie unavuje a dobré osvetlenie - v kombinácii s interiérovým dizajnom – môže zdôrazniť rozličné zóny na pracovisku a povzbudiť k ich využívaniu. A to všetko má pozitívny dopad na naše zdravie a produktivitu.

Keď sa náš zrak snaží kompenzovať nedostačujúce osvetlenie na pracovisku, objavujú sa bolesti hlavy a pocity napätia v oblasti krku, ramien a chrbta. Príliš tmavý interiér tiež spôsobuje ospalosť. Je to prirodzená biologická reakcia. Telo si tmu interpretuje tak, že je čas ísť spať a tak začne vylučovať hormón melatonín, vďaka ktorému sa cítime ospalí. To nám dobre slúži v noci, ale nie cez deň, kedy je lepšie mať taký zdroj osvetlenia, ktoré zabezpečí uvoľňovanie kortizolu, hormónu, ktorý nás udržuje bdelých. V dôsledku evolúcie sa ľudia prispôsobili životu vonku pri dennom svetle, čo nám a nášmu zraku pomáha optimálne fungovať. V súčasnosti mnohí z nás trávia veľkú časť svojho života v uzavretých priestoroch a na udržanie zdravia a produktivity potrebujeme doplniť denné svetlo elektrickým osvetlením.

Ucelenosť s rozmanitosťou

Ako dobre dokážeme teda využívať silu osvetlenia? Henrik Clausen je výskumník v oblasti osvetlenia a vedúci pracovník na Fagerhult Akadémii osvetlenia. Podľa Henrika je povedomie verejnosti o estetických kvalitách osvetlenia pomerne dobrá. Avšak užšie súvislosti medzi osvetlením a zdravím je oblasť, ktorá sa len rozvíja. "Začiatkom roku 2000 sme objavili v ľudskom oku ďalšie receptory, ktoré na nás vplývajú rôznymi spôsobmi, vrátane ovládania nášho cirkadiálneho rytmu. V zariadeniach starostlivosti je prepojenie medzi osvetlením a zdravím viditeľné ľahšie ako v pracovnom a školskom prostredí, ale vieme, že aj v týchto prostrediach je to silné,“ hovorí. Základom celého plánovania osvetlenia je použitie rôznych druhov osvetlenia. Východiskom je doplnenie prirodzeného denného svetla iným rôznorodým osvetlením. Podľa klasického delenia sa osvetlenie delí do troch kategórií:  všeobecné osvetlenie, funkčné osvetlenie a dekoratívne osvetlenie.

Ide o pokrytie rôznych potrieb a vytvorenie funkčného a stimulujúceho celku s variáciami a dynamikou. Predstavte si, že kráčate v lese a na čistinku dopadá svetlo z rôznych strán. To je svojím spôsobom ideálne osvetlenie.

Henrik Clausen, výskumník, odborník na osvetlenie a vedúci Akadémie osvetlenia Fagerhult

Tri druhy osvetlenia

Všeobecné osvetlenie

Všeobecné osvetlenie dopĺňa denné svetlo a poskytuje základnú úroveň osvetlenia. Osvetľuje priestor v ktorúkoľvek hodinu počas dňa a za každého počasia a zabezpečuje pohyb v priestore a základnú navigáciu.


Allmänljus4.png

Funkčné osvetlenie

Funkčné osvetlenie poskytuje očiam tie najlepšie podmienky na vykonávanie pracovných úloh. Konkrétne požiadavky na funkčné osvetlenie závisia od individuálnych potrieb, druhu činností a podmienok v konkrétnom priestore, vždy však musí byť pracovná plocha osvetlená rovnomerne. Tip: držte pero vzpriamene na pracovnej ploche – ak vrhá len jeden tieň, svetlo je vrhnuté správne. Osvetlenie by malo byť nastaviteľné tak, aby vyhovovalo individuálnym preferenciám.

Funktionsljus3.png

Dekoratívne osvetlenie

Dekoratívne osvetlenie dodáva interiéru jedinečnosť, vytvára atmosféru a emotívny zážitok z prostredia. Môže pozostávať z regulovateľného bodového alebo visiaceho osvetlenia, ktoré zdôrazňuje jedinečný dizajn interiéru, ale tiež uľahčuje orientáciu v priestore, pozýva vás na miesto v tichom priestore lounge-u alebo podporuje kreatívnu prácu pri projektovom stole. Na stenách môžu byť tiež svetlá zvýrazňujúce textúru prvkov, ktoré ovplyvňujú vnímanie celého priestoru. 
Accentljus3.png

Nesmieme však zabudnúť na dôležitosť denného svetla, vďaka ktorému sme bdelými, pozitívnymi, zdravými a zlepšuje nám kvalitu spánku. Vnútorné osvetlenie by sa preto malo čo najviac podobať dennému svetlu a pokiaľ možno, nikdy by sme nemali byť viac ako tri metre od okna. Je prospešné urobiť si počas dňa krátku prechádzku vonku na dennom svetle, aby ste zvýšili jeho množstvo, ktoré počas dňa získate.

Flexibilné, individuálne osvetlenie

Toto sú všeobecné pravidlá. Potreba svetla sa potom mení zo dňa na deň a v závislosti od ročného obdobia a aktuálnej úlohy, ako aj od veku – starší ľudia potrebujú viac svetla a rôzne typy osvetlenia. Flexibilné riešenia, ako sú nastaviteľné ramená lampy, stmievače a možnosť osvetliť zóny rôznym svetlom, zvyšujú komfort počas práce. Možnosť individuálneho ovládania osvetlenia má mnoho výhod, pretože každý z nás má iné preferencie a potreby. Niektorí ľudia uprednostňujú začať deň s mierne tlmeným osvetlením, zatiaľ čo iní potrebujú  na dosiahnutie optimálneho výkonu jasnejšie svetlo. Navyše vďaka pocitu kontroly sa v pracovnom prostredí cítime bezpečne a pohodlne. Stručne povedané, v rámci holistického prístupu je osvetlenie dôležitým prvkom ergonómie. V tejto súvislosti sa používa termín Human Centric Lighting (osvetlenie, kde je človek v centre pozornosti).

 

Cieľom je použiť umelé svetlo na ovplyvnenie cirkadiálnho rytmu rovnakým spôsobom, akým ho ovplyvňuje denné svetlo. Koncept je možno nový, ale náš prístup k osvetleniu bol vždy rovnaký – osvetlenie by malo vyhovovať ľudským potrebám ľudí a všetkým uľahčovať život a prácu.

Henrik Clausen, výskumník, odborník na osvetlenie a vedúci Fagerhult Akadémie osvetlenia

Povýšte dizajn interiéru vďaka svetlu

Denné a umelé svetlo zásadne ovplyvňuje spôsob akým miestnosti vnímame, ako sa správame  a aké emócie v nás priestor vyvoláva. Kvalita svetla však závisí aj od toho ako osvetlenie a interiérový dizajn spolupracujú. Najlepší efekt sa dosiahne, keď sa architektonické, svetelné a interiérové ​​projekty plánujú súčasne, pretože farby a textúry nábytku spolu so svetlom ovplyvňujú celkový výsledok. Plánovanie interiérového dizajnu a osvetlenia súčasne vytvára stimulujúce prostredie, ktoré pozitívne ovplyvňuje zdravie a produktivitu zamestnancov. Pomocou osvetlenia môžete zdôrazniť konkrétne prvky alebo zlepšiť celkový vzhľad prostredia. Častou chybou je použitie len plochého svetla, teda len jedného typu svietidla. Ploché svetlo je zbavené kontrastu a tieňov, čím prostredie stráca jasné členenie a dynamiku. Dá sa to prirovnať k situácii, keby sa v pracovnom prostredí vyskytoval len jeden druh nábytku.

Niektoré základné informácie, ktoré treba brať do úvahy:

Svetlé farby odrážajú svetlo

Z hľadiska biologických potrieb človeka je dôležité zaručiť správne množstvo svetla na správnych miestach, pretože má pozitívny vplyv na zdravie a produktivitu. Majte na pamäti, že svetlejšie farby ľahšie odrážajú svetlo, čím sa zosvetlí celé prostredie. Čím tmavšie farby v prostredí, tým viac osvetlenia je potrebné použiť. Netreba zabudnúť ani na to, že svetlo, ktoré sa odrazí od stien, stropov a paravánov je rovnako dôležité ako priame svetlo.

Zvážte kontrasty

Vyhnite sa príliš veľkému kontrastu medzi osvetlením pracovnej plochy a zvyškom pracovného prostredia, pretože pre oko je veľmi ťažké sa tomu prispôsobiť. Stolová doska v jemnej farbe alebo vyrobená z prírodného dreva, zabráni nepriaznivým kontrastom a rovnomerne rozloží svetlo na pracovnej ploche. Pri prezentácii je lepšie použiť namiesto projektorov televízne obrazovky, pretože poskytujú lepší kontrast a nevyžadujú zhasnutie svetiel v miestnosti.

Obmedzte oslnenie na minimum

Stôl neumiestňujte smerom k oknu, pretože môže byť príliš osvetlený. Nemali by ste mať okno ani za sebou, pretože vonkajšie svetlo sa bude odrážať na obrazovke. Namiesto toho umiestnite stôl vedľa okna tak, aby denné svetlo prichádzalo zboku. Ak je svetlo príliš jasné, upravte denné svetlo pomocou žalúzií.

3 tipy na lepšie osvetlenie

Rôzne druhy
osvetlenia

Kľúčom k dobrému osvetleniu je mať v priestore umiestnené rôzne typy svetla. Vždy začnite denným svetlom a potom pridajte všeobecné, funkčné a dekoratívne osvetlenie. Rozličné typy osvetlenia vytvárajú funkčný celok, zvýrazňujú špecifické miesta a poskytujú dobrú variabilitu v miestnosti.

Dostatočné množstvo svetla

Na severnej pologuli je počas niektorých období v roku nedostatok denného svetla. To je potrebné kompenzovať elektrickým osvetlením, vďaka čomu ostaneme zdraví a produktívni. Keď máme príliš málo svetla, uvoľňuje sa hormón melatonín, ktorý v nás vytvára pocit únavy a potenciálne môže spôsobiť bolesti hlavy, zatiaľ čo vyššia hladina svetla uvoľňuje kortizol, vďaka čomu sme aktívnejší a produktívnejší.

Flexibilné
osvetlenie

Naša potreba svetla sa počas dňa, roka a nášho života mení. Schopnosť regulovať a meniť  osvetlenie znamená, že ho možno prispôsobiť našim potrebám, jednotlivcovi a konkrétnej činnosti. Pocit kontroly ovplyvňuje pohodu a bezpečnosť a má pozitívny vplyv na našu schopnosť robiť svoju prácu optimálne. Tiež nám pomáha byť energeticky efektívnejšími.

Udržateľné osvetlenie pre nové potreby

Na organizačnej úrovni pomáha flexibilné osvetlenie pripraviť spoločnosť na zmeny budúcnosti, ale Cecilia Niva, produktová manažérka Fagerhult, hovorí aj o vyšších nákladoch na elektrinu a čoraz dôležitejšom aspekte udržateľnosti. „Dopyt po svetle je zriedkavo rovnaký nepretržite vo všetkých miestnostiach, takže sa neoplatí plytvať energiou na riešenia, ktoré nepomáhajú. Vďaka automatizovanej kontrole osvetlenia dokážeme výrazne znížiť spotrebu elektriny,“ hovorí. Ďalším aspektom, ktorý v posledných rokoch nadobudol na dôležitosti, je možnosť prispôsobiť si osvetlenie miest určených pre stretnutia tak, aby fungovalo rovnako dobre pri osobných stretnutiach, ako aj pri virtuálnych a hybridných stretnutiach. Chceme vyzerať dobre nielen na obrazovke, ale rovnako chceme, aby nám svetlo pomáhalo aj v medziľudskej komunikácii bez prekážok v podobe tieňov.

Dokonca aj vo fyzickom prostredí s nízkou kvalitou svetla je ťažké interpretovať reakcie a výrazy tváre nášho partnera – tento problém je ešte závažnejší v prípade online komunikácie. Pri videokonferenciách platí pravidlo, že valcové svetlo by malo dopadať rovno pod rôznymi uhlami.

Cecilia Niva, produktová manažérka Fagerhult

Kinnarps vytvára interiérové riešenia zamerané na udržateľnosť a ergonómiu. Vytvárame riešenia na šité na mieru, ktoré podporujú blahobyt a úspech. Bez ohľadu na to, v akom štádiu sa s vaším priestorom nachádzate, radi prispejeme vedomosťami a usmerneniami k vytvoreniu najlepšieho prostredia pre vás a vašu organizáciu.

KONTAKTUJTE NÁs

Objavte holistickú ergonómiu