OBJAVTE DOKONALÚ KANCELÁRSKU STOLIČKU A ZVÝŠTE TAK POHODU NA PRACOVISKU
Boli sme vytvorení pre pohyb
Súčasné údaje poukazujú na niektoré znepokojujúce trendy v oblasti zdravia medzi pracovníkmi v kanceláriách. Jeden z ôsmich opýtaných uviedol, že strávi v priebehu bežného pracovného dňa viac ako osem a pol hodiny sedením. Z toho 40% z nich uviedlo, že strávi dve a pol až päť a pol hodín v sede bez pohnutia. Tiež sa ukázalo že tí, ktorí nehybne sedia počas práce, majú tendenciu byť tiež tí, ktorí menej cvičia.
„Ľudské telo nebolo vytvorené pre dlhodobé sedenie – preto považujeme za zmysluplné navrhovať také kancelárske stoličky, ktoré podporujú fyzický pohyb.“
Zdravotné dôsledky sedavých kancelárskych návykov sú smutne známe. Bolesti hlavy a problémy s koncentráciou. Svalové napätie najmä v oblasti ramien a krku. Poruchy krvného obehu. Kardiovaskulárne ťažkosti. Tieto zdravotné problémy spôsobujú každoročne nespočetné hodiny práceneschopnosti a ekonomické škody pre spoločnosti. Pre odborníkov v oblasti zdravia nie sú tieto skutočnosti žiadnym prekvapením, pretože ľudské telo jednoducho nebolo vytvorené na dlhé sedenie.
Určitým riešením tohto problému je podporovať zamestnancov, aby opustili svoje pracovné miesta tak často, ako sa dá. Dá sa to dosiahnuť inteligentnými pôdorysmi alebo umiestnením priestorov na kávu, oddych alebo tlač papiera do vzdialenosti krátkej chôdze od pracovného miesta. Avšak, toto riešenie nie je v mnohých zamestnaniach prakticky alebo logisticky realizovateľné, odhliadnuc od námietok ohľadom produktivity práce. Takže, ako sa to dá riešiť?
Podpora pohybu a povzbudenie k pohybu
V Kinnarpse veríme, že dobrá kancelárska stolička by mala byť ergonomická, pohodlná, ľahko použiteľná a šetrná k životnému prostrediu. A mala by mať tiež dobrý dizajn. Ale, čo znamená dobrý dizajn v kontexte riešenia zdravotných problémov, súvisiacich so statickým sedením? Stolička s dobrým dizajnom je tá, ktorá podporuje prirodzené držanie chrbtice v tvare S počas sedenia, čím pomáha zachovať správne držanie tela. Pohyb a nastavenie je pri našich kancelárskych stoličkách rozdielne. Pre lepšiu ilustráciu sme naše kancelárske stoličky rozdelili do dvoch skupín – tie, ktoré podporujú pohyb a tie, ktoré k pohybu povzbudzujú.
Podpora pohybu
Stoličky sú navrhnuté tak, aby zachovali prirodzený tvar chrbtice počas sedenia alebo opierania sa. Sedadlo a operadlo sú pohybovo synchronizované a pohyb je viac kontrolovaný. Niektoré stoličky majú aj ďalšie funkcie, ako je aktívna opora panvy a automatické nastavenie hmotnosti užívateľa.
Povzbudenie k pohybu
Sedadlo a operadlo týchto kancelárskych stoličiek sa pohybuje nezávisle od seba. Sedadlo má široký rozsah sklonu v otvorenom uhle, čo užívateľovi uľahčuje aktívne sedenie a povzbudzuje ho k pohybu. Umožňujú to funkcie FreeFloat a FreeMotion. Tieto funkcie okrem iného podporujú aktívne sedenie v rôznych polohách a povzbudzujú k repozícii chodidiel, čo zlepšuje krvný obeh. Špeciálnou výhodou mechanizmu FreeMotion sú permanentné mikropohyby sedadla, vďaka čomu používateľ nikdy neostáva v nehybnej polohe.
V oboch kategóriách, ktoré sme definovali – podpora pohybu a povzbudenie k pohybu – existuje možnosť prispôsobenia sa vysoko individuálnym potrebám. To znamená, že v našej ponuke sa určite nájde kancelárska stolička, ktorá je pre vás ako stvorená. Rovnako sme si istí tým, že používanie našich kancelárskych stoličiek má nespočetné zdravotné výhody. Keďže stoličky dokážu udržať používateľa v pohybe aj počas sedenia, dochádza tým k stimulovaniu svalstva, k uvoľňovaniu napätia, k podpore prirodzeného tvaru chrbtice a zlepšeniu cirkulácie krvi.
Podpora pohybu
Povzbudenie k pohybu
„Naše kancelárske stoličky spadajú do dvoch kategórií – tie, ktoré podporujú pohyb a tie, ktoré povzbudzujú k pohybu. V oboch kategóriách, existuje možnosť prispôsobenia sa vysoko individuálnym potrebám.“
Identifikovanie vašej dokonalej kancelárskej stoličky
Výber tej najlepšej pracovnej stoličky je veľmi individuálna záležitosť. Ako ste si už mohli prečítať, je to o dizajne a funkčnosti, ktoré zabudovávame do našich kancelárskych stoličiek. Pred rozhodnutím sa je potrebné zvážiť niekoľko faktorov. Bude mať napríklad jedna stolička viac používateľov? Vzhľadom na rastúce využívanie hybridného pracovného modelu, flexibilného pracovného času a usporiadania kancelárie je to dôležitá otázka. Stojí za to zvážiť, ako sa bude stolička používať a ktoré funkcie sú pre vás dôležité. Po analýze týchto faktorov sa ľahšie rozhodnete a nájdete stoličku, ktorá podporí aktivitu vášho tela a zvýši efektivitu práce.
3 faktory, ktoré treba zvážiť pri výbere pracovnej stoličky
1. Ako sa bude používať?
Bude stoličku používať viac ľudí? Ako dlho na nej zostane užívateľ sedieť? Aký druh práce bude vykonávať?
2. Pohyb zabezpečuje pohodu
Hľadajte stoličku s funkciami, ktoré povzbudia k pohybu.
3. Otestujte a uvidíte, ktorá stolička vám najviac vyhovuje
Vaša stolička by byť pohodlná a mala by sa dať ľahko prispôsobiť vašim potrebám. Venujte pozornosť tomu, či sú ovládacie mechanizmy ľahko prístupné a intuitívne.
Seďte zdravšie
Ak ste už našli tú správnu stoličku pre vašu prácu, potom je dôležité rozpoznať a osvojiť si správnu polohu pri sedení, pretože práve to ovplyvní nastavenie stoličky. Chodidlá by mali byť na podlahe, päty v jednej línii s kolenami. Aby ste nastavili správnu výšku sedadla, uhol pod kolenami by mal byť 90 až 100 stupňov a chrbát vystretý. Stojí za zmienku, že spôsob, akým umiestnite myš, klávesnicu a monitor ovplyvňuje aj vaše držanie tela. Preto je dôležité brať aj tieto faktory do úvahy popri „nacvičovaní“ správneho sedu. Okrem toho, správna poloha pri sedení priamo súvisí so správnou výškou pracovnej dosky stola. Ak ešte nemáte výškovo nastaviteľný elektrický stôl oplatí sa zvážiť takúto investíciu.
„Sedieť v ergonomicky správnej pozícii je výborné – ale nezabudnite, že vaša najlepšia pozícia je vždy vaša nasledujúca pozícia.“
Ako sedieť ergonomicky
- Či už stojíte alebo sedíte, upravte výšku stola tak, aby vaše predlaktia zvierali uhol 90 až 100 stupňov.
- Horná časť monitora by mala byť v jednej úrovni s očnou líniou.
- Opierka hlavy poskytuje pohodlnú podporu pre hlavu alebo krk.
- Pri sedení nastavte výšku stoličky tak, aby vaše kolená zvierali uhol 90 až 100 stupňov.
- Zápästia by ste nemali držať smerom nahor ale rovno a rovnobežne s doskou stola.
- Uistite sa, že bedrová opierka podopiera spodnú časť vášho chrbta.
Investícia do produktivity
Súčasné trendy v kancelárskom prostredí zahŕňajú prácu založenú na aktivite a čoraz častejšie zavádzanie hybridného pracovného modelu, v ktorom je čas rovnomernejšie rozdelený medzi prácu doma a v kancelárii. V praxi tento nový a flexibilnejší model kladie dodatočné nároky na HR oddelenia a pracovníkov zodpovedných za plánovanie pracovného prostredia a logistiku. Vytvára tiež výzvy pri identifikácii a aplikácii riešení, ktoré najlepšie podporia pohodu zamestnancov na pracovisku. Benefity dobrej kancelárskej stoličky môžu významne prispieť k pohode na pracovisku.
Výhody kancelárskych stoličiek, s vhodne vybranými charakteristikami pre daného užívateľa a správne nastavenými a využívanými funkciami, sú nepochybne väčšie, ako len zlepšenie držania tela a navodenie pohodlia. Správne a pohodlné sedenie prispieva k zníženiu práceneschopnosti a absencií za účelom návštevy lekára alebo fyzioterapeuta. Zvyšuje tiež produktivitu a chuť do práce. Všetky tieto faktory optimalizujú ekonomickú efektivitu a potvrdzujú, že kvalitná ergonomická kancelárska stolička je rozumnou dlhodobou investíciou.
Dúfame, že vám tento článok pomôže nájsť kancelársku stoličku, ktorá najlepšie vyhovuje vašim požiadavkám. Neváhajte a navštívte náš najbližší showroom a naše kancelárske stoličky otestujte priamo na mieste! Môže to byť prvý krok k vášmu pohodlnejšiemu a pohodovejšiemu pracovnému dňu.
Výber správnej kancelárskej stoličky je len časťou holistického prístupu k ergonómii. Zistite viac o tom, ako spoločnosť Kinnarps vníma ergonómiu z holistickej perspektívy a ako môže byť prínosom pre vaše podnikanie.
Zdroje
- European Opinion Research Group. Special Eurobarometer 472 – Sport and physical activity. European Commission. 2018. https://europa.eu/eurobarometer/surveys/detail/2164
- López-Valenciano, A., Mayo, X., Liguori, G. et al. Changes in sedentary behaviour in European Union adults between 2002 and 2017. BMC Public Health. Vol. 20, no.1206, 2020. https://doi.org/10.1186/s12889-020-09293-
- Chambers, April & Robertson, Michelle & Baker, Nancy. (2019). The effect of sit-stand desks on office worker behavioral and health outcomes: A scoping review. Applied Ergonomics. No.78:37-53, 2019. doi: 10.1016/j.apergo.2019.01.015.