Farby ovplyvňujú to, ako sa cítime a ako konáme
Význam farby
Mnohí psychológovia študovali farby a ich vplyv na človeka a zistili, že ľudia farby vnímajú odlišne a väčšina ľudí na farby aj do určitej miery reaguje. Napriek tomu je ťažké presne určiť, aké konkrétne pocity v nás jednotlivé farby vyvolávajú, pretože to do určitej miery závisí aj od kultúry, času a miesta. Aj keď sa názory na to, ako nás farby ovplyvňujú líšia, všetci sa zhodnú na tom, že farby majú na človeka významný vplyv, a že nás často ovplyvňujú viac, ako si uvedomujeme. Dnes vieme, že ľudské vnímanie farieb sa nachádza v limbickom systéme. V časti nášho mozgu, ktorá riadi funkcie, ako sú emocionálne reakcie a podvedomé myšlienky. To samo o sebe naznačuje silné prepojenie medzi naším vnímaním farieb a našou schopnosťou spracovať emócie, učiť sa nové veci a zvyšovať našu motiváciu. Preto je dôležité zvážiť činnosti, ktoré sa budú v danom prostredí vykonávať a zvoliť vhodne farbu na ich podporu. To zvyšuje možnosť vytvoriť alebo zmeniť správanie.
Farba je jedným z mnohých ergonomických faktorov, ktorý by mal v priestore pôsobiť, aby bola podporená pohoda, kreativita a produktivita. Popri výbere rozmiestnenia, nábytku, akustiky, osvetlenia a ventilácie, ako aj organizačných a sociálnych faktoroch, dotvárajú farby holistický zážitok z celého pracovného prostredia. Prečítajte si viac o holistickej ergonómii.
Prírodné farby ukazujú cestu k nadčasovosti a udržateľnosti
Výber toho, čo je práve teraz trendy a príťažlivé, môže byť kontraproduktívne. Výber farieb závisí od toho, kto v danom priestore bude, čo sa v ňom bude robiť a čo chcete dosiahnuť od ľudí, ktorí tam trávia čas. Nadčasové farby zvolené na základe kontextu v konečnom dôsledku zvyšujú hodnotu vašej investície. Správna voľba farby na správnom mieste tiež znižuje opotrebovanie a potrebu údržby. Existuje veľa náznakov, že farby blízke farebnej palete prírody, ako sú odtiene zelenej a zemité odtiene, majú osobitný vplyv na schopnosť ľudí zotaviť sa, a preto sú vhodné pre väčšinu pracovných prostredí. Zemité a tlmené farby tón v tóne nielen vytvárajú pocit pokoja, ale dajú sa tiež ľahko miešať a kombinovať navzájom, pričom zachovávajú konzistentný a harmonický vzhľad. To uľahčuje kombinovanie nábytku z rôznych častí pracovného prostredia podľa potreby a vytvára tak vnútorný priestor, ktorý je flexibilný a dlhodobo udržateľný.
5 tipov pri výbere farieb
1.
Pri výbere farby berte do úvahy účel priestoru, nie osobný vkus alebo obľúbené trendy.
2.
Zemité a tlmené farby tón v tóne poskytujú holistický vzhľad konzistentnosti a harmónie a tiež uľahčujú usporiadanie skupín nábytku podľa potreby.
3.
Použite farbu na vymedzenie rôznych typov zón a uľahčenie navigácie.
4.
Zamyslite sa nad efektom kontrastu na zlepšenie funkčnosti alebo požadovaného správania.
5.
Vyhnite sa kombinovaniu viacerých rôznych výrazných farieb alebo vzorov na veľkých plochách. Môžu spôsobiť negatívne rozptýlenie.
Rôzne farby nás ovplyvňujú rôznymi spôsobmi
Farby ovplyvňujú všetko, od nálady až po neurofyziologické reakcie. Niektoré farby môžu stimulovať konverzáciu a výbuchy energie alebo aktivity, zatiaľ čo iné farby povzbudzujú pokoj, ticho alebo reflexiu. Každého ovplyvňujú farby inak a odpovede sa líšia podľa toho, koho sa pýtate. Inými slovami, pred výberom farieb je veľmi dôležité vedieť, kto bude v priestoroch tráviť čas a aké činnosti bude vykonávať.
Farba je viac ako len farba. Je dôležité mať na pamäti, že môže byť studená alebo teplá a môže mať rôzne odtiene. Inými slovami, zelená nie je len príjemná, môže to byť niečo úplne iné v závislosti od súhry farby, tónu, svetla, chladu, tepla a kontrastu. Aj malé rozdiely môžu zmeniť vnímanie miestnosti a jej proporcie. Farba na rovnom povrchu môže pôsobiť iným dojmom, ako keď je použitá v miestnosti. Dojem je možné meniť aj v závislosti od denného svetla a osvetlenia. Okrem toho sa farby navzájom ovplyvňujú, ak sú vedľa seba, čo môže zmeniť vnímanie výšky, šírky, hĺbky, vyváženia a orientácie miestnosti.
Svetlo a teplo majú výrazný vplyv na spôsob, akým ľudia vnímajú farby. Jednoduchou zmenou osvetlenia môžete výrazne zmeniť farbu a celkový dojem z miestnosti. Čas počas dňa je tiež rozhodujúci pre to, ako farbu vnímame. Modrá farba v chladnom, zamračenom zimnom dni môže byť vnímaná ako úplne iný odtieň modrej, ako keď slnko zasiahne farbu a zohreje miestnosť. Svetlé farby majú výhodu, že pohlcujú svetlo zvonku, vďaka čomu sme počas dňa bdelejší. Tmavšie farby na druhej strane blokujú svetlo, preto by ste ich mali používať rozumne. Štúdie ukázali, že studené farby bývajú hodnotené viac negatívne a teplé farby pozitívnejšie. Studené, chladné farby však znižujú krvný tlak a napomáhajú koncentrácii.
Sprievodca farieb
Ľudské oko dokáže rozlíšiť asi 10 miliónov rôznych odtieňov farieb. Ako sa teda rozhodnúť, ktoré farby použijete vo svojich priestoroch? V našom sprievodcovi farieb nižšie vám ponúkame niekoľko všeobecných pokynov na výber farieb a ich vplyv na ľudí.
Zelená, modrá a béžová pre koncentráciu
Všeobecne povedané, studené farby napr. svetlé odtiene zelenej, modrej a béžovej sú vhodnejšie v priestoroch, kde ľudia budú pracovať dlhé hodiny s vysokou mierou koncentrácie. Svetlé farby absorbujú viac svetla zvonku, vďaka čomu sme počas dňa bdelejší. Zelené odtiene tiež symbolizujú prírodu a prirodzene odbúravajú stres a osviežujú.
Odtiene žltej stimulujú kreativitu
Žltá je univerzálny symbol slnka, ktorý si spájame s optimizmom a radosťou. Upútava našu pozornosť a hovorí sa, že zlepšuje našu pamäť a myšlienkové procesy. Žlté odtiene sú energizujúce a povzbudzujú ľudí ku konverzácii, takže ich neváhajte použiť v priestoroch určených na stimuláciu kreativity. Žltá je tiež dobrá na upútanie pozornosti a ako akcentujúca farba. Najlepšie je však vyhnúť sa výraznej žltej farbe, ktorá môže byť vizuálne agresívna a spôsobiť únavu očí.
Modrá pre pokoj v duši
Modré tóny signalizujú pokoj a ticho. Pomáhajú nám relaxovať a majú upokojujúci účinok. Štúdie ukázali, že v modrých priestoroch sa naše dýchanie spomaľuje a žmurkáme menej často. Modrá tiež vzbudzuje dôveru a pokoj v duši. Modré odtiene použite tam, kde chcete navodiť pocit pokoja a harmónie.
Červená spúšťa naše emócie rôznymi spôsobmi
Červená rýchlo upúta našu pozornosť, pôsobí ako stimulant a rozbúši nám srdce. Červené tóny by sa však mali používať s mierou, pretože môžu tiež vyvolať hnev a paniku. To môže viesť k zvýšeniu krvného tlaku a uvoľneniu stresového hormónu kortizolu. Na druhej strane, červené a žlté tóny sú vhodné v priestoroch, kde chcete stimulovať aktivitu a dodať ľuďom energiu. V jedálňach je tiež dobré používať oranžovú alebo tlmenú červenú, pretože dôkazy naznačujú, že tieto farby stimulujú náš zmysel pre chuť. Ukázalo sa, že teplé, jemné červené tóny majú aj upokojujúci účinok na ľudí s demenciou.
Farba verzus farebnosť
Výber farby zohráva ústrednú úlohu pri navrhovaní vnútorného prostredia, ale nie je to také jednoduché ako len vybrať si vhodnú farbu. Musíte tiež vziať do úvahy koncept farebnosti. Jednoducho povedané, farby sú zelené alebo modré a farebnosť je intenzita danej zelenej alebo modrej. Farebnosť udáva silu a intenzitu farby. Tento výraz sa používa najmä v rámci stupnice NCS (Natural Color System®) a označuje sa písmenom c vo farebnom kóde na 100-stupňovej škále. Dve farby môžu mať rovnakú farebnosť, ale môžu sa líšiť v čiernosti a bielosti. Čím je farebnosť menšia, tým viac inklinuje príslušná farba k sivej škále. Žltá farba s farebnosťou 99 je výrazná žltá, zatiaľ čo žltá farba s farebnosťou 5 bude mať sivastý vzhľad. Úzko príbuzné farby je teda možné vnímať úplne inak v závislosti od ich farebnosti. Štúdie ukazujú, že žiarivejšie farby vyvolávajú silnejšie pocity – negatívne aj pozitívne.
Kontrasty v každodennom živote
Výber farby tak ovplyvňuje to, ako ľudia konajú v rôznych situáciách a priestoroch. Všetko závisí od toho, kto bude tráviť čas v danom priestore, aké činnosti bude vykonávať a čo chcete, aby v danom priestore ľudia robili a cítili. Farby sú spôsob, ako viesť ľudí určitým smerom alebo ovplyvňovať ich správanie. Jedným z príkladov je, že rôzne zóny pre koncetrovanú prácu alebo domáce základne môžu byť vymedzené jednotnou farebnou schémou. To uľahčuje orientáciu v priestore a každý vie, čo sa v danej zóne deje. Starostlivo zvážený výber farieb môže zvýšiť pokoj mysle, jasnosť a navigáciu v priestore.
Ďalším dôležitým faktorom pre orientáciu v priestore je prítomnosť kontrastov. Kontrasty je možné použiť na zvýraznenie alebo skrytie povrchov. Držiak lakťovej opierky môže mať kontrastnú farbu, čo naznačuje, že má dôležitú funkciu. Ďalším príkladom je, že dvere môžu byť natreté v rovnakej farbe ako stena, aby boli skryté a signalizovali, že tieto dvere by sa nemali používať. Alebo naopak, dvere v kontrastnej farbe môžu jasne signalizovať - „sem by ste mali vojsť“. Koberec v kontrastnej farbe môže tiež ohraničiť zónu a pozvať vás na určitý druh činnosti.
Výber farieb pre rôzne prostredia
Výber farieb pre kancelárske prostredie
- Použite farbu na vymedzenie zón s rozličnou mierou koncentrácie a uľahčite si orientáciu v miestnostiach.
- Zemitá farebná schéma uľahčuje preskupenie nábytku v miestnostiach bez toho, aby sa narušila harmónia celkového vzhľadu.
- Berte na vedomie, že tmavé farby pohlcujú svetlo, preto ho kompenzujte vhodným osvetlením.
- Väčšie plochy ponechajte v pokojných, monochromatických farbách, aby ste znížili rušivé vplyvy.
- Uvedomte si, že svetlé, lesklé povrchy odrážajúce svetlo môžu byť pre oko rušivé.
Výber farieb pre vzdelávacie prostredie
- Vyhnite sa vzorom, výrazným farbám a príliš veľkému množstvu rôznych farieb v rovnakej miestnosti, aby ste minimalizovali rušivé vplyvy.
- Označte domáce základne a zóny pomocou farieb, aby ste zvýšili pokoj mysle a zlepšili orientáciu.
- Vedome si naplánujte, ktoré farby sú pre ktoré oblasti najvhodnejšie. Majte na pamäti, že svetlé odtiene sú citlivejšie na nečistoty ako tmavé.
- Pracujte s kontrastmi, aby ste podporili rôzne správanie, napríklad koberec v kontrastnej farbe ľahko vytvorí príjemnú zónu.
- Namiesto veľkých plôch pridajte farbu samostatným menším detailom v interiéri, ako sú napríklad úchytky na úložnej jednotke. Vďaka tomu je interiér dlhodobo udržateľnejší a flexibilnejší a minimalizujú sa vizuálne dojmy.
Výber farieb pre opatrovateľské prostredie
- Vyhnite sa pastelovým farbám, pretože staršie oči nedokážu vnímať farby s rovnakou intenzitou ako mladšie oči.
- Premyslene pracujte s kontrastmi vo farebnej schéme, aby ste uľahčili orientáciu v priestoroch a medzi nábytkom.
- Vyhnite sa vzorom, ktoré môžu ľudia s demenciou vnímať ako negatívne rozptýlenie, napr. drobný hmyz.
- Atraktívny farebný kus nábytku, ktorý vyčnieva v prostredí, je lepšie viditeľný a tým viac využívaný. Naopak, dvere v rovnakej farbe ako stena pomáha dvere skryť a signalizujú „sem by ste nemali vstupovať“.
- Vyhnite sa kobercom v tmavých farbách proti svetlej podlahe, pretože ľudia s demenciou ich môžu vnímať ako hlboké diery.
Explore holistic ergonomics
„Kinnarps Color Studio je náš sortiment materiálov pre kancelárie, školy a opatrovateľské prostredia so zameraním sa na udržateľnosť, kvalitu a harmóniu. Ponúka atraktívne materiály, ktoré sú starostlivo vyskúšané a testované, aby sa hodili a držali v rôznych typoch prostredia. Naším cieľom je ponúknuť sortiment, ktorý uľahčuje nájdenie pocitu a funkčnosti, ktoré hľadáte. Drevo, kov, plast a textílie, farebné tóny a vzory, ktoré sa dajú ľahko zladiť medzi sebou a ostatným nábytkom.“
Opýtajte sa Kinnarps na farbu
Holistický pohľad spoločnosti Kinnarps na význam farieb v ergonómii je založený na vede, ako je teória a psychológia farieb, ako aj na našich dlhoročných skúsenostiach od 40. rokov minulého storočia. To poskytuje pokoj v mysli a je výhodou pre tých z vás, ktorí pracujú v kanceláriách, školách alebo zdravotníckych zariadeniach. Vieme, že ergonómiu výrazne zlepšíte, ak budete klásť veľký dôraz na farbu a zároveň sa na farbu budete pozerať ako na rovnako dôležitý prvok, ako je samotný interiérový dizajn. S pomocou najnovšieho výskumu a našej expertízy v oblasti ergonómie si môžete byť istí, že odporúčania, rady alebo návrhy produktov Kinnarps, ktoré sa týkajú farieb nie sú spojené s dohadmi. Pozeráme sa na celkový obraz a detaily ergonómie.
Zdroje:
- “Färg, ljus och människa – ett miljöpsykologiskt perspektiv” Rikard Küller
- “Rummet som färgernas mötesplats” Monica Billger
- “Varmt och kallt i norr och söder” Maud Hårleman
- “Forskare och praktiker om färg - ljus – rum” Karin Fridell Anter
- “Verkan av färg och ljus – beteenden och reaktioner” Thorbjörn Laike
- “The ultimate guide to office color psychology” Ergonomic Trends
- “Fysisk lärmiljö - optimera för trygghet, arbetsro och lärande” Malin Valsö and Frida Malmgren
- “Vårdmiljöns betydelse” Helle Wijk, Morgan Andersson, Anna Bengtsson, Ingegerd Bergbom and Monica Berglund
- “Färg och ljus för människan - i rummet” Karin Fridell Anter, Ulf Klarén, Leif Berggren, Monica Billger and Pär Duwe
- “Work week productivity, visual complexity, and individual environmental sensitivity in three offices of different color interiors” Nancy Kwallek, Kokyung Soon and Carol M. Lewis
- “Goethes färglära” Per Sällström