FARBY NÁS OVPLYVŇUJÚ

Farby, ktoré nás obklopujú počas pracovnej doby, ovplyvňujú nás, naše správanie a naše pocity. Mnoho psychológov už študovalo význam farieb a bolo preukázané, že sú vnímané rôznymi spôsobmi, produkujúc určitý druh reakcie u väčšiny ľudí.

VPLYV FARIEB

Veda o tom, ako nás farby ovplyvňujú, je tu už minimálne 200 rokov. Datuje sa k obdobiu, keď autor a prírodovedec Johann Wolfgang von Goethe zverejnil svoju hlavnú prácu o psychológii farieb.

Súčasní psychológovia a výskumníci sa úplne nezhodujú v tom, ako na nás farby pôsobia, ale len málo z nich pochybuje o tom, či sú farby dôležitým faktorom ovplyvňujúcim naše pocity a správanie.

Podľa väčšiny výskumníkov z oblasti vied o farbách sa naše vnímanie farieb uskutočňuje v takzvanom limbickom mozgu, t. j. v najprimitívnejšej časti nášho mozgu. To znamená, že naše vnímanie farieb je úzko spojené s našimi pocitmi a našim podvedomím.

Často pociťujeme, že farby stien v miestnosti alebo farby zakomponované v interiérovom dizajne na nás majú určitý vplyv, no napriek tomu nevieme zadefinovať aký. Vedci tiež poukazujú na to, že niektoré asociácie, ktoré vznikajú v súvislosti s farbami, sú dané kultúrou, zatiaľ čo ostatné sú biologické a jednoducho existujú, či už to chceme alebo nie.

To všetko znamená, že psychológiu farieb by sme mali brať vážne. Farby nás ovplyvňujú každý deň – ovplyvňujú to, ako sa cítime, ako sa správame k iným a k sebe samým, a ako sa dokážeme sústrediť na naše povinnosti.

fantastická štvorka

Existujú štyri základné farby, ktoré majú na nás významný vplyv, a ktoré pôsobia ako emocionálny kompas - zelená, žltá, červená a modrá. Farby často rozdeľujeme na teplé (červená, oranžová a žltá) a studené (lila, modrá a zelená). Ich rozdielne vlastnosti v nás vyvolávajú špecifické pocity a prispievajú k vytváraniu konkrétnej atmosféry v rôznych typoch interiérových prostredí. Čo sa týka interiéru, je zaujímavé, že studená farba subjektívne zväčšuje priestor, zatiaľ čo teplá farba ho zmenšuje. Teplé farby taktiež vytvárajú príjemný pocit, zatiaľ čo v prípade studených farieb vnímame priestor chladnejšie.

VEDELI STE, ŽE...

Osoba s normálnym farebným videním môže rozlišovať medzi asi 10 miliónmi rôznych odtieňov farby. Naopak, identifikovať nevieme viac ako 40 000 špecifických farieb.

ZELENÁ

Zelená je harmonická farba, ktorá často symbolizuje prírodu, a ktorú spájame so zdravím, mladosťou, bezpečnosťou a životným prostredím. Zelenú vnímame očami najjednoduchšie a je našou najpreferovanejšou farbou. Zelená plocha vytvára harmóniu a unavené oči si pri pohľade na ňu najlepšie odpočinú. Má upokojujúci, ale zároveň osviežujúci účinok, čím vytvára rovnováhu. Farba vhodná do všetkých priestorov.

ŽLTÁ

Žltá je univerzálny slnečný symbol, ktorý sa často spája s optimizmom, radosťou a energiou. Je to farba, ktorá zachytáva našu pozornosť a cibrí našu pamäť a myslenie. Keďže je často spájaná s intelektom, predstavuje vhodnú farbu pre pracoviská. Žltú možno použiť v zasadacích miestnostiach pre kreatívne či brainstormingové stretnutia, pretože táto farba inšpiruje ľudí k rozhovorom.

ČERVENÁ

Červená je farba, ktorá rýchlo pritiahne našu pozornosť a zrýchľuje tlkot nášho srdca. Je to farba, ktorú si všimneme prvú a zabudneme na ňu ako poslednú. Červená znamená energiu a vášeň, moc a silu, ale mala by byť používaná s náležitou mierou, keďže tiež môže vyvolať hnev a paniku. Pozornosť musí byť venovaná aj množstvu využitia červenej farby, pretože sa ľahko stane dominantnou v miestnosti. Červená zvyšuje chuť do jedla a často ju možno vidieť v reštauráciách a kantínach.

MODRÁ

Modré odtiene vytvárajú pocit kľudu, pokoja a ticha. Modrá má upokojujúci účinok a vedie naše myšlienky k oddychu a relaxácii. Je to farba, ktorá nám umožňuje pokojnejšie dýchať a menej žmurkať. Ukazuje sa, že sme produktívnejší v modrých priestoroch, pretože modrá navodzuje pocit pokoja. Koniec koncov, ľahšie sa nám koncentruje, keď sme uvoľnení. Takže modrá je ideálna voľba pre zasadacie miestnosti alebo priestory, kde sa konajú semináre a vytvárajú nápady.

ODTIENE

Okrem štyroch základných farieb (zelená, žltá, červená a modrá) sú medzi nimi tiež krásne odtiene, ktoré sú zvyčajne rozdelené do nasledujúcich farieb:

VEDELI STE, ŽE...
Modrá farba symbolizuje dôveryhodnosť a 
čestnosť; 60% švédskych spoločností má
modré logá. Modrá je taktiež významnou
globálnou farbou.

ORANŽOVÁ

Rovnako ako červená, oranžová je ďalšia farba, ktorá priťahuje veľa pozornosti. Oranžová vytvára pocit rovnováhy, prijatia a tepla. O oranžovej sa hovorí, že nás robí pohostinnými, pozornými a veselými. Vedie naše myšlienky k teplu, bezpečiu a jedlu, takže je vhodná do oblastí určených na varenie a stravovanie. Oranžová tiež podporuje komunikáciu, a tak je vhodná do priestorov, kde sa stretávame s ostatnými.

FIALOVÁ

Fialová bývala farba kráľov. Je preto často spájaná s atmosférou bohatstva a smotánky. Fialová farba je ženská. A keďže je obľúbená aj u mnohých detí, často dobre zapadá do školských prostredí.

TYRKYSOVÁ

Tyrkysová je sviežou, chladnou farbou a symbolizuje čistotu. Často sa preto používa v spojení s nápojmi, bazénmi, lekárskymi spoločnosťami a kúpeľmi.

RUŽOVÁ

Ružová je upokojujúca farba, ktorá vytvára pocit bezpečia. Vyvoláva radosť a optimizmus. Je to jemná farba, vhodná do miestností s pokojnou atmosférou.

HNEDÁ

Hnedá je farba, ktorá evokuje pokoj a istotu, ale príliš veľa hnedých tónov môže naopak vytvoriť pocit smútku. Hnedé a béžové farby sú upokojujúce, ideálne na použitie v prostrediach určených pre relaxáciu či koncentráciu. Pre čo najlepší efekt by hnedá mala byť kombinovaná a doplnená veselými farbami.

Farebné koleso vám pomôže vybrať a použiť farby, ktoré sa vzájomne dopĺňajú. Farebný kruh nižšie je založený na základných farbách (žltá, červená a modrá) a ukazuje dvanásť farebných odtieňov a ich vzájomný vzťah.