Dizajn s prvkami prírody pre zlepšenie vašej pohody

O pozitívnom vplyve prírody na ľudí vieme už dlho. Je však možné vytvoriť rovnaký efekt aj v interiéri? V posledných rokoch sa objavil jasný trend spájania vnútorného prostredia s prírodou prostredníctvom architektúry a interiérového dizajnu. Nazývame to biofilný dizajn, ktorý prináša do nášho pracovného prostredia mnoho výhod. Kedysi bola zeleň na pracovisku len ako doplnok, dnes je dôležitým prvkom, ktorý začleňujeme už do fázy plánovania.

Pre mnohých z nás je to jasné; prechádzka v parku, sedenie na móle pri vode, turistika v lese alebo zdobenie našich domovov rastlinami, nás robí šťastnými. Existuje však nejaký konkrétny dôkaz, ktorý by podporil našu vieru v pozitívny vplyv prírody na ľudstvo? Kniha „Biophilic Design“ – Biofilný dizajn (Stephen R. Kellert, Judith H. Heerwagen, Martin L. Mador) skúma rôzne štúdie, ktoré poskytujú vedeckú podporu pre predpoklad, že kontakt s prírodou je rozhodujúci pre ľudské funkcie, zdravie a pohodu. Tieto štúdie okrem iného ukazujú, že:

1.

Kontakt s prírodou je spojený so zlepšenými kognitívnymi funkciami pri úlohách, ktoré si vyžadujú koncentráciu a pamäť.

2.

Kontakt s prírodou zlepšuje liečenie a zotavenie sa z chorôb a veľkých operácií, napríklad prostredníctvom prirodzeného svetla a vegetácie, ako aj symbolických prvkov prírody (napríklad vo forme obrázkov).

3.

Kancelárske prostredie s prirodzeným svetlom, vetraním a prírodnými prvkami prináša lepšie pracovné výkony, nižší stres a väčšiu motiváciu.

4.

Ľudský mozog funkčne reaguje na podnety a prvky prírody.

5.

Ľudia žijúci v blízkosti prírody hlásia menej zdravotných a sociálnych problémov bez ohľadu na to, či žijú na vidieku alebo v mestách, ich vzdelanie alebo príjem. Dokonca aj obmedzené množstvo vegetácie, ako je tráva a niekoľko stromov, vykazuje pozitívny účinok.

Biofilný dizajn

„Biofília“ znamená láska k prírode. Biofilný dizajn čerpá z pripútanosti ľudí k prírode a našej vášne tráviť čas v prírodnom prostredí. Tento koncept vytvoril nemecko-americký sociálny psychológ Eric Fromm v knihe „The Human Heart“ v roku 1964 a následne ho spopularizoval americký biológ Edward O. Wilson, ktorý tento fenomén definoval v knihe „Biophilia“ v roku 1984. Wilsonov výskum časom výrazne ovplyvnil využitie prírodných prvkov v dizajne. Po napísaní knihy spolupracoval Wilson s ďalšou ikonou biofilného dizajnu, profesorom Stephenom R. Kellertom, na knihe The Biophilia Hypothesis, ktorá vyšla v roku 1993.

Biophilia.png

Biofilný dizajn pozostáva z dvoch hlavných častí::

• Prvým sú elementy prítomné v umelo vytvorenom vnútornom prostredí, ktoré priamo (napr. rastliny, slnečné svetlo a voda), nepriamo alebo symbolicky (napr. vzory, farby, obrázky a filmy) odkazujú na prírodu.

• Druhým je pocit z priestoru a jeho poloha. Biofilný dizajn je viac ako predmety okolo nás – je to náš celkový zážitok a pohoda na danom mieste.

„Vedomosti o tom, ako príroda ovplyvňuje ľudí, sú dôležitou súčasťou pri vývoji nových produktov. GROW je jedným z konkrétnych príkladov. Kvetinový box v rozličných prevedeniach, ktorý umožňuje jednoducho vyzdobiť kanceláriu, školu alebo zariadenie opatrovateľskej starostlivosti rastlinami. Flóra taktiež ovplyvňuje akustické podmienky v priestore, keďže má difúzne vlastnosti a odráža zvukové vlny rôznymi smermi. To vytvára v miestnosti príjemné akustické prostredie.“

Jenny Hörberg, riaditeľka globálneho sortimentu a dizajnu, Kinnarps

Menej stresu a lepšia pohoda - vďaka prírodným prvkom

Výskumy potvrdzujú, že prítomnosť prírodných prvkov vo vnútornom prostredí podporuje šťastie, pohodu, kreativitu a produktivitu a tiež znižuje stres a urýchľuje regeneráciu. Napríklad správa „Human Spaces – The Global Impact of Biophilic Design in the Workplace“  ukazuje, že ľudia môžu zvýšiť svoju produktivitu vo vnútornom prostredí o 6 % pomocou prírodných prvkov, akými sú slnečné svetlo a zeleň. V rovnakej štúdii sa zároveň zistilo, že kreativita a vnímaná pohoda sa zvýšila v takýchto priestoroch o 15 %.

Iná štúdia ukázala, že slnečné svetlo a príjemné výhľady majú veľký vplyv na kognitívny vývoj a vzdelávanie. Z 2 593 detí navštevujúcich základné školy v Barcelone, vykazovali lepší kognitívny vývoj počas roka tie deti, ktoré navštevovali školy obklopené zeleňou. Štúdia preukázala zlepšenie pracovnej pamäte a menej problémov s pozornosťou. To isté potvrdzuje aj štúdia vykonaná na lekárskej univerzite Karolinska Institutet vo Švédsku, ktorá potvrdila, že trávenie času v priestoroch s prírodnými prvkami znižuje negatívne emócie a stres a podporuje pozitívne emócie, duševné zdravie a produktivitu. Rovnaká štúdia zistila, že účastníci dosiahli lepšie výsledky v testoch pozornosti a pamäti. Ľudia žijúci v „zelenom“ mestskom prostredí s bohatou vegetáciou sú zdravší ako tí, ktorí žijú v urbanizovanejších oblastiach. Sú menej vystresovaní, žijú dlhšie a majú nižšie riziko kardiovaskulárnych ochorení, vysokého krvného tlaku, cukrovky 2. typu a duševných porúch.

Výskum Rogera S. Ulricha, Ph.D. Chalmers (Pohľad cez okno môže ovplyvniť zotavenie po operácii) z roku 1984 ukázal, že 23 chirurgických pacientov, ktorým boli pridelené izby s oknami a výhľadom na stromy a zeleň, bolo schopných ísť po operácii rýchlejšie domov,  potrebovali menej liekov proti bolesti a mali pozitívnejší prístup (na základe vyjadrení zdravotných sestier) ako ďalších 23 pacientov v podobných izbách, ale s výhľadom na murovanú stenu.

Príklady prvkov biofílného dizajnu:

Image var.2_jordnarafarger.jpg

Farby

Zemité farby blízke pôvodnej farebnej škále prírody, ako sú zelené a zemité odtiene, majú osobitný vplyv na schopnosť ľudí zotaviť sa. Tlmené farby tón v tóne pôsobia harmonickým dojmom a umocňujú pohodu.

Image var.2_solljus3.jpg

Slnečné svetlo

Prirodzené svetlo namiesto umelého osvetlenia. Denné svetlo podporuje vitalitu, zdravie a pozitívne pocity a zlepšuje kvalitu spánku. V ideálnom prípade by ste nikdy nemali byť viac ako tri metre od okna.

Image var.2_utblick.jpg

Výhľady

Ľudia majú obzvlášť radi výhľady, najmä ak obsahujú prvky prírody a zelene.

Image var.2_former.jpg

Prírodné tvary a vzory

Tvary a vzory spojené s prírodou ako sú stromy, listy, mušle, špirály, rúrky, ovály, kupoly a klenby, majú na človeka pozitívny vplyv. Organické tvary, ktoré odolávajú priamym líniám a pravým uhlom, sú typickými príkladmi prvkov biofílneho dizajnu.

Image var.2_sensoriskt.jpg

Senzorické variácie

Prežitie ľudskej rasy si vždy vyžadovalo používanie piatich zmyslov, ktoré nám umožňujú reagovať na svetlo, zvuk, dotyk a vôňu. Viaczmyslový charakter interiérov prispieva k celkovej pohode. Biofilný dizajn zahŕňa textúrované tkaniny alebo prírodné, teplé materiály, ako je drevo alebo dyha.

Image var.2_vaxter3.jpg

Rastliny a zeleň

Rastliny a zeleň sú základom ľudskej existencie ako zdroj potravy, vlákniny, krmiva pre zvieratá a ďalších aspektov výživy a bezpečnosti. Pridanie rastlín a zelene do vytvoreného vnútorného prostredia podporuje šťastie, spokojnosť, pohodu a výkon.

„Vnesenie prírody do interiéru je aj o materiáloch, ktoré používate pri zariaďovaní interiéru. Napríklad dyha je prírodný a príjemný materiál, ktorý je teplý a mäkký na dotyk. Radi sa ho dotýkame a zanecháva to v nás príjemný pocit.“

Christina Wiklund, Colour, Material and Finish Manager, Kinnarps

5 spôsobov ako priniesť rastliny a zeleň do pracovného prostredia!

Priniesť zeleň na pracovisko je viac než len umiestniť rastliny na parapety. Priestor je vzácny zdroj, ktorý treba efektívne využívať. Na to, aby bol interiérový dizajn udržateľný z ekonomického hľadiska, sú potrebné inteligentné riešenia. Interiér, ktorý využíva rastliny a iné prvky prírody funkčne, vo forme stien, deliacich priečok alebo úložných priestorov, je príkladom toho, ako sa biofilný dizajn používa v moderných pracovných prostrediach.

• Premýšľajte nad rámec umiestnenia črepníkových rastlín na parapetu alebo poličku. Rastliny je možné použiť aj ako rozdeľovače miestností, zavesiť zo stropu alebo ako rastlinné steny.

• Nádoby na rastliny môžu pomôcť rozdeliť otvorený priestor, vymedziť danú zónu alebo vytvoriť „miestnosť v miestnosti“.

• Vytvorte zelené oázy alebo átriá na oddych alebo tvorivú spoluprácu zoskupením rastlín v rôznych výškach, aby pripomínali prírodnú krajinu.

• Umiestnite rastliny tam, kde je potrebná lepšia akustika. Lístie rozptyľuje zvukové vlny a odráža ich rôznymi smermi, čo znižuje hluk.

• Nezabudnite na konferenčné miestnosti! Rastliny v týchto miestnostiach podporujú dobrú akustiku a tiež miestnosť spríjemňujú.

     

Vytvorte zdravé pracovné prostredie

Plánovanie a zariaďovanie pracovného prostredia je primárne o práci s ľuďmi. V mnohých ohľadoch stále fungujeme rovnako ako pred tisíckami rokov, keď sme sa živili lovom a farmárčením a väčšiu časť života trávili vonku, s prírodnými živlami ako stálymi spoločníkmi. V dnešnej dobe väčšina z nás trávi väčšinu svojho času v interiéri bez spojenia s prírodou – niečo, na čo nie sme fyzicky ani psychicky predurčení. Vďaka nášmu biologickému dedičstvu sa cítime a fungujeme lepšie tam, kde sa vrátila príroda.

Nechajte Kinnarps pomôcť vám s vytvorením zdravého pracovného prostredia!

KONTAKTUJTE NÁS

Zdroje

D. Browning, William and O. Ryan, Catherine. 2020. Nature Inside: A Biophilic Design Guide. London: RIBA Publishing. 

Heerwagen, Judith; Madror, Martin and R. Kellert, Stephen. 2013. Biophilic Design: The Theory, Science and Practice of Bringing Buildings to Life. Hoboken: Wiley.

Human Spaces. 2015. The Global Impact of Biophilic Design in the Workplace. Link

Karolinska Institutet. 2022. De ser nyttan med naturen. Link

Proceedings of the National Academy of Sciences. 2015. Green spaces and cognitive development in primary schoolchildren. Link

H. Matsuoka, Rodney. 2010. Student performance and high school landscapes: Examining the links. Landscape and Urban Planning 97(4): 273-282. Link

S. Ulrich, Roger. 1984. View Through a Window May Influence Recovery from Surgery. Science 224(4647): 420-421. Link

Súvisiace produkty

Grow

Grow

6 Colours | 4 Varianty

Allé

Allé

Fields

Fields

297 Colours | 23 Varianty

Kalmia

Kalmia

43 Colours | 21 Varianty

Space

Space

Space Otvorený úložný priestor

48 Colours | 170 Varianty

Nexus

Nexus

34 Colours | 22 Varianty

Fields

Fields

297 Colours | 23 Varianty

Allé

Allé