Prípad : LINNÉHO UNIVERZITA

FAKTY O PRÍPADOVEJ ŠTÚDII

Počet denných študentov v Kalmari:
približne 8 000

Počet zamestnancov v Kalmari:
830

Rozloha:
50,000 m2

Ukončené:
2020

Architekt:
Tengbom och CCO architects

UDRŽATEĽNÝ KOLOBEH V SRDCI LINNÉHO UNIVERZITY

Otázka udržateľnosti má na novej Linného univerzite, vo švédskom meste Kalmar, vysokú prioritu. Jedným z aspektov environmentálne spracovaného projektu, ktorý bol ukončený v roku 2020, bola ambícia opätovne použiť a zrecyklovať existujúci nábytok cyklickým spôsobom. „Vyžaduje si to trochu viac práce a plánovania, ale naša spolupráca so spoločnosťou Kinnarps fungovala vynikajúco,“ hovorí Maria Ekstrand, stavebná inžinierka z oddelenia nehnuteľnosti a služieb Linného univerzity.

Univerzita začlenená do centra mesta je dnes novým atraktívnym miestom stretávania sa, vďaka ktorému ju v súčasnosti navštevuje viac ako 8 000 študentov denného štúdia a pracuje v nej 830 akademických a administratívnych zamestnancov. Poloha v centre Kalmaru bola zvolená s cieľom uľahčiť život študentom a učiteľom, ktorí boli predtým roztrúsení po celom meste, a prispieť tým k stretnutiam medzi študentmi, vedcami, podnikateľským a verejným sektorom. Areál univerzity tiež ponúka miesta na stretnutia, ako sú kaviarne, obchody a reštaurácie, ktoré sú prístupné a príjemné pre obyvateľov Kalmaru a jeho návštevníkov.

Prednáškové sály sú zariadené odolnou stoličkou Stack z dreva s certifikátom FSC® s čalúneným sedadlom pre väčšie pohodlie. Dizajn stola Origo bol prispôsobený želaniu Linného univerzity.

Z DOSTUPNÝCH  PRIESTOROV NA VZDELÁVANIE MAJÚ ÚŽITOK VŠETCI

Vzdelávacie priestory boli starostlivo naplánované tak, aby vyhovovali rôznym potrebám jednotlivcov. Výsledkom sú riešenia interiérového dizajnu, ktoré vítajú a podporujú rôzne činnosti – od spoločnej práce až po individuálnu prácu vyžadujúcu vysokú mieru koncentrácie. Komplexný spôsob práce zahŕňajúci online stretnutia a diaľkové vzdelávanie, ktorých cieľom je zníženie klimatického vplyvu, si tiež vyžadoval podporné riešenia a prispôsobenie technológií. Výber udržateľných materiálov, voľba energeticky inteligentných riešení a opätovné použitie nábytku boli počas plánovania projektu samozrejmosťou. Taktiež bolo dôležité udržateľne spravovať existujúci nábytok, ktorý už nebol vhodný na opätovné použitie.

„Jednou z našich požiadaviek v procese obstarávania bolo, aby dodávateľ interiérového riešenia prevzal a opätovne použil nábytok, ktorý sme my nemohli použiť v nových priestoroch. Ako environmentálne certifikovaná univerzita bolo pre nás prirodzené hľadať partnera, ktorý zdieľa našu víziu udržateľnosti.“

Maria Ekstrand, stavebná inžinierka pre nehnuteľnosti a služby, Linného univerzita

Zamestnanci majú prístup k samostatne oddeleným stolom určeným na prácu, ktorá si vyžaduje vysokú mieru koncentrácie. Výškovo nastaviteľné stoly spolu s kancelárskou stoličkou Plus poskytujú skvelé ergonomické podmienky.

Miesto stretnutí uprostred mesta. Architektúra budovy využíva prirodzené svetlo, priestor a materiály šetrné k životnému prostrediu, stierajúc hranice medzi interiérom a exteriérom.

V knižnici vytvára pohovka Point vďaka svojmu vysokému operadlu "miestnosť v miestnosti" a tlmí zvuky okolia. Pohovka je súčasťou série, ktorá ponúka mnoho rôznych konšteláciách.

KOLOBEH

Vo fáze plánovania bol existujúci nábytok inventarizovaný a roztriedený do troch skupín: nábytok, ktorý sa dá použiť v novej budove; nábytok, ktorý by mohol opätovne použiť niekto iný; nábytok, ktorý je nepoužiteľný a musí sa recyklovať. Maria Ekstrand vysvetľuje, že snaha o opätovné využitie čo najväčšieho počtu existujúcich predmetov z interiéru je plná výziev a príležitostí.

"Celý proces môže byť komplikovanejší o niekoľko ďalších krokov a vyžadovať si viac plánovania. Obstarávateľ musí mať dobré časové nastavenia a zapojiť dodávateľov projektu už na začiatku procesu. Tentokrát to bolo dôležitejšie ako kedykoľvek predtým."

Maria Ekstrand, stavebná inžinierka pre nehnuteľnosti a služby, Linného univerzita

Dôležité je mať vždy jasnú predstavu o funkcii a dizajne vzdelávacích priestorov, ale keď do obrazu vnesiete opätovné použitie, musíte plánovať ešte dôkladnejšie, aby ste dosiahli jednotný dojem. Vysoká odbornosť Kinnarpsu v oblasti stratégií pre vzdelávacie priestory a cirkulárne toky zefektívnila postup umožňujúci harmonizáciu medzi starým a novým nábytkom.

Pre väčšinu prednáškových miestností vyrobilo Kinnarps Studio výškovo nastaviteľné pulty na mieru.

Séria úložných priestorov Space sa nachádza na rôznych miestach v rôznych konšteláciách v rámci celého priestoru univerzity. Tu môžete vidieť variant uzamknuteľný pomocou kódu. Veľké okná s výhľadom na more umocňujú fantastický dojem z polohy univerzity.

OPĀTOVNÉ POUŽITIE A RECYKLÁCIA SÚ ČORAZ BEŽNEJŠIE

Čo sa stalo so starým nábytkom z Linného univerzity, o ktorý sa postaral Kinnarps? Dan Molander je v Kinnarps zodpovedný za cirkulárnu ekonomiku. Na margo tejto témy poznamenáva, že obstarávania vyžadujúce opätovné použitie sú čoraz bežnejšie a rozsiahlejšie. "Vítame vývoj smerom k trvalo udržateľnému opätovnému používaniu nábytku. Nielenže je inovatívny, ale aj nevyhnutný na dosiahnutie väčšej udržateľnosti v nábytkárskom priemysle. Neustále získavame viac skúseností a intenzívne pracujeme na vývoji efektívnych metód cirkulácie. Prešli sme v tejto oblasti už dlhú cestu, “ hovorí.

Nábytok bude žiť aj po jeho servise alebo renovácii a prispôsobení želaniam nových užívateľov. Z produktov boli odstránené niektoré komponenty, ktoré bolo potrebné recyklovať pre opätovné použitie ako náhradné diely pre iný recyklovaný nábytok. Zvyšné komponenty boli demontované a roztriedené. Materiály ako kov, plast a textílie boli poslané na materiálovú recykláciu, zatiaľ čo drevené časti boli premenené na brikety. Tie sa používajú v ekologicky upravenej teplárni Kinnarps, ktorá vykuruje výrobnú jednotku v Kinnarpe aj okolité domácnosti.

V priestoroch pre zamestnancov je niekoľko rôznych typov ergonomických stolov. Úložné priestory slúžia aj na ako predely miestností.

"Výškovo nastaviteľné stoly sú príkladmi produktov, pri ktorých vidíme veľký potenciál v opätovnom použití. Nohy sa dajú často znovu použiť tak, ako sú, a s prispôsobenou stolovou doskou v želanej farbe a tvare na základe požiadavky zákazníka sa z toho stáva veľmi atraktívny a udržateľný produkt."

Dan Molander, zodpodopovedný za cirkulárnu ekonomiku v Kinnarps

3-columns-image4.jpg

Príkladom opätovného použitia sú kreslá Centrum Medio. Teraz slúžia ako príjemné miesto  pre stretnutia študentov a zamestnancov vo verejných priestoroch.

4-columns.jpg

Chodba bola zariadená ako uvítacie a podporné mesto pre neformálne stretnutia. Pohovka Lean In ponúka pohodlný a napätie uvoľňujúci povrch, o ktorý sa možno oprieť, a zároveň pohlcuje hluk.

columns-caption-side.jpg

Úložné miesta pre zamestnancov s RFID zámkami. 

3-columns-image5.jpg

Pre dynamické vzdelávacie priestory v prednáškových sálach bolo vybrané vysoké aj nízke sedenie.

POUŽITÉ PRODUKTY

Stack

Stack

Plus

Plus

264 Colours | 12 Varianty

Lean in

Lean in

Point

Point