Prípad : Deutsche Bahn

FAKTY O PRÍPADOVEJ ŠTÚDII

Projekt: 
Deutsche Bahn AG, Procurement 
Baseler Arkaden in Frankfurt

Počet zamestnancov: 
144

Počet pracovných staníc: 
102

Využiteľná plocha : 
2,039 square metres

Architekt: 
Jennifer Winkler, DB Immobilien

Ukončenie: 
30 September 2020

DEUTSCHE BAHN SA SŤAHUJE DO NOVÝCH  PRIESTOROV

Spoločnosť Kinnarps spustila koncept pre Deutsche Bahn, administratívnu budovu „Baseler Arkaden“ v srdci Frankfurtu. Kreatívne pracovné prostredie bolo primárne formované s účasťou zamestnancov.

Nové pracovné priestory boli v Deutsche Bahn témou diskusií už nejaký čas. Pred piatimi rokmi, sa konceptom DB 2020 pohol dopredu komplexný proces, ktorý zahŕňal rôzne podnety ako urobiť z Bahn AG atraktívneho zamestnávateľa. Práca z domu a pohyblivá pracovná doba sú už pevne zavedené, hlavne od jari 2020. V záujme zvýšenia spokojnosti sa spoločnosť Bahn AG zameriava na pohodu a rovnováhu medzi pracovným a súkromným životom svojich zamestnancov. Ukázalo sa, že konvenčné kancelárske priestory a ich usporiadanie k tomu neprispievajú.

PODPORA PRE NÁVRH PRACOVNÉHO PROSTREDIA

Analýza pracovného prostredia pomáha zmapovať a analyzovať potreby a pracovné postupy predtým, ako je navrhnutá nová kancelária. Prostredníctvom konkrétnych nástrojov a workshopov je personál zaangažovaný vďaka účasti na procese zmeny. Na základe výsledkov sú stanovené odporúčania, ktoré berú do úvahy zadanie, usporiadanie priestoru a pracovné postupy. O našej analýze Next Office® sa dozviete tu. O našej analýze Next Office® sa dozviete tu.

„Slová, ktoré najčastejšie vidíme sú „excelentné“ a „skvelé“. Určite by som ponechal proces navrhovania tak ako bol v tomto prípade, pretože si myslím, že sme tu naozaj vytvorili niečo skvelé.“

Detlef Frank, Head of Facility Management and Environmental Services Procurement at DB AG

CIEĽ

Predtým pracovalo 144 zamestnancov rôznych oddelení  na štyroch miestach vo Frankfurte. Kombinácia zastaraných štruktúr v bunkových kanceláriách, veľkého množstva papierových záznamov a nedostatku konferenčných miestností pre tímové stretnutia a projektových prác neposkytovala  požadovanú úroveň spokojnosti u zamestnancov a ani nezohľadňovala nové formy tímovej práce a spolupráce.

„Najskôr sme museli nájsť nehnuteľnosť v centre, kde by mohli byť všetky oddelenia spolu,“ hovorí Detlef Frank, head of Facility Management and Environmental Services Procurement DBAG. Tento priestor by mal umožniť nové spôsoby práce a začleniť čoraz väčšiu digitalizáciu a moderné technológie v pracovnom prostredí aj u zamestnancov. Pohyblivá pracovná doba by mala byť zavedená tiež a organizácia by mala platiť len za ten priestor, ktorý je využívaný efektívne.

Už predtým bola dlhodobá spolupráca s Kinnarpsom ako zmluvným partnerom DBAG. V rámci tejto spolupráce bol už vytvorený koncept nábytku DB2020 a teraz sa po prvýkrát spustila analýza pracovného prostredia Kinnarps Next Office® . 

„V tomto projekte Deutsche Bahn prešla celou analýzou pracoviska Next Office®. Požiadavky boli definované, zatiaľ čo sa štúdia užívania priestoru uskutočnila v spojení s hodnotením potrieb a štúdiou, ktorá identifikovala pracovné modely. Kľúčom k úspechu bola účasť a zapojenie zamestnancov vrátane rôznych workshopov. “

Peter Labohm, Workplace strategist, Kinnarps

Koncept predstavil pracovné prostredie založené na aktivite.

 „V priestore s rozlohou 2 039 metrov štvorcových sme sa pokúsili poskytnúť správne miesto na prácu pre širokú škálu špecifických pracovných požiadaviek,“ dodáva Detlef Frank.

Lean in a Amore

Lean in je multifunkčný produkt, ktorý funguje ako pohlcovač zvuku a pohodlné operadlo na stene počas neformálnych stretnutí. Stôl Amore je perfektné miesto na laptop alebo šálku kávy. 

Pax a Fields

Mäkké sedenie s kreslom Pax a coffee stolíkom Fields vytvorilo miesto na relax a súkromné konverzácie. Jemne zvolená fototapeta navodzuje pocit pokoja. 

Vagabond a Neo Lite

Flexibilný projektový stôl Vagabond s kolieskami sa dá ľahko premiestniť kam potrebujete. Podporné operadlo barových stoličiek Neo Lite vytvára pohodlné vysoké sedenie.

PROCES

Baseler Arkaden, kancelárska budova postavená v roku 2000  sa nachádza len niekoľko minút peši od hlavnej vlakovej stanice. Pracovný priestor je na dvoch podlažiach, pričom horné poschodie je prístupné len pre 144 zamestnancov oddelenia,  kým hostia môžu byť prijatí na nižšom poschodí, známom ako konferenčné poschodie.

Úzke zapojenie zamestnancov do procesu tvorby znamenalo, že si mohli navrhnúť vlastné pracovné prostredie. Organizácia projektu a vývoj koncepcie zmien predstavovali osobitnú výzvu. S tým sa vyrovnal projektový tím zložený z manažérov, zamestnancov, zamestnaneckej rady a poradcov pre zmeny. „Mnoho spoločností by chcelo vykonať analýzu pracoviska, ale často sa neodvážia urobiť ju v plnom rozsahu,“ uvádza Peter Labohm..

Niekoľko samostatných workshopov pre zamestnancov bolo zameraných na interiérový dizajn, farby a výber materiálov a tiež na zariadenie do kancelárie. 

Architektke Jennifer Winkler z DB Immobilien a dizajnérom z Kinnarpsu boli predložené rôzne návrhy a požiadavky. Ich predkladanie, členenie a prevedenie do konceptu, ktorý bol uskutočniteľný a profesionálny bolo spoločným úsilím: „pracovalo sa nám spolu dobre ako tímu, pretože hovoríme jedným jazykom, a veľmi rýchlo sme sa dohodli,“ uvádza Jennifer Winkler. Maritta Kavanozis, interiérový dizajnér z Kinnarps, dodáva:

„Spolupráca s DB Immobilien a všeobecne s Deutche Bahn bola veľmi pozitívna. Je založená na vzájomnej dôvere a dobrej komunikácii. Tým, že sme v priebehu rokov spoločne riadili niekoľko projektov, vieme čo musí byť urobené a navrhujeme prostredia podľa identifikovaných potrieb.“

Maritta Kavanozis, interiérová dizajnérka Kinnarps

V každom kroku bolo obzvlášť užitočné mať možnosť vizualizovať potenciálny nový kancelársky priestor pomocou virtuálnej reality. „Virtuálna prehliadka novej kancelárie na základe východiskových plánov, sa uskutočnila v showroome spoločnosti Kinnarps vo Frankfurte v rámci veľtrhu  počas stretnutia zamestnancov. S okuliarmi VR sme mohli vstúpiť do miestností, porovnať ich s našou víziou a vykonať úpravy,“ opisuje Peter Labohm ďalší aspekt účasti a zapojenia.

Kinnarps_DB_33@2x.jpg

Kinnarps_DB_10@2x.jpg

Výsledok

Výsledkom všetkých procesov a štúdií je, že sedem organizačných jednotiek má domovské zóny. Zóny otvorenej kancelárie s maximálne ôsmimi pracovnými stanicami sa využívajú flexibilne podľa identifikovaných pracovných vzorov. K dispozícii sú aj oddelené pracovné stanice. Technické normy pre osobné vybavenie, ako sú slúchadlá, bezdrôtová klávesnica a myš, notebook, mobilný telefón, skrinka a osobná taška pre toto zariadenie, sú najmodernejšieho charakteru. Štandardné pracovné stanice série P sú výškovo nastaviteľné a vybavené dvoma obrazovkami. Digitálne spôsoby práce už nie sú futuristickým snom, keďže sa stále viac približujeme k bezpapierovej práci.

Pokiaľ ide o výber komunikačných a konferenčných priestorov, nezostala nesplnená ani jedna požiadavka: k dispozícii je celá škála miestností rôznych veľkostí a vybavenia, vrátane kreatívnych miestností s pripojením na IT a videotechnológiou, ktoré čakajú na rezerváciu prostredníctvom nového rezervačného systému. Nachádza sa tu tiež široký výber tichých zón a nerušených miest. Detlef Frank čísla pozná naspamäť: “Sedem domácich zón ponúka 88 štandardných viacpriestorových pracovných staníc, 14 nerušených pracovných staníc, 9 touch down pracovných staníc, 22 konferenčných a kreatívnych miestností rôznych veľkostí, 8 komunikačných priestorov a 4 kuchynky so sedením. Kapacita obsadenosti  je na 72,3 %."

Ten, kto prechádza po týchto dvoch podlažiach nie je ohúrený len možnosťami, ktoré toto pracovné prostredie poskytuje, ale predovšetkým kreatívnym dizajnom miestností na mieru, ktoré sú inšpirované prírodou. Veľké a príjemné fotosteny vás prenesú na rôzne miesta. Môžete sa ocitnúť v krajine dún v Severnej Frísii, stáť v jesennej tráve alebo, ako v kancelárii vedúceho nákupu Ralfa Lüthiho, znášať sa v oblakoch na modrej oblohe. Každé oddelenie si samo rozhodlo, ako by mali byť navrhnuté  miestnosti oddelenia a Jennifer Winkler a Maritta Kavanozis tieto priania usmernili a vložili do kompaktného celkového prevedenia. Niektorí účastníci stretnutí si môžu vychutnať výhľad na úchvatnú horskú krajinu, kým iní uprednostnia tímové stretnutia v atmosfére talianskej oranžérie.

Fotosteny dopĺňa čalúnený nábytok Kinnarps v širokej farebnej škále. Séria Fields je k dispozícii v svetlo žltej alebo v kombináciách svetlo fialovej a modrej. Kreslo Fendo s charakteristickými drevenými nohami je čalúnené v plážových farbách a stoličky Pax sú k dispozícii v jasne červenej, jasne modrej a oranžovej farbe. Drevené stoličky v kuchynkách, napríklad Neo Lite, sú tiež farebné. Nič tu nie je nudné: všetko v tomto harmonicky farebnom prevedení vytvára skutočne  príjemnú atmosféru.

SPÄTNÁ VÄZBA

Mnohí kolegovia nám už v písomnej alebo ústnej forme vyjadrili svoj názor, že ani po tých všetkých prípravných prácach na projekte, neočakávali tak úžasný výsledok. Detlef Frank hovorí s potešením, „slová, ktoré najčastejšie vidíme sú „excelentné“ a „úžasné.“ „ Určite by som v budúcnosti ostal pri takomto procese navrhovania, pretože si myslím, že to čo sme tu vytvorili je úžasné.“

Páči sa vám táto prípadová štúdia? Zaujíma vás, čo by sme navrhli pre vás?

Kontaktujte nás

POUŽITÉ PRODUKTY

Pax

Pax

Leia

Leia

Neo Barstool

Neo Barstool

Crest

Crest

Fields

Fields

Fields

Fields

Space

Space

Space Cabinet with tambour
Vagabond

Vagabond

Lean in

Lean in

Amore

Amore

Prim

Prim

Prim partition screens
Boullée

Boullée