Od dreva k textíliám - Kinnarps vyvíja prototypy papierového nábytku

Je možné vyrobiť nábytok a interiérové zariadenie z papiera? Jasné že je! Kinnarps je jednou zo spoločností, ktoré stoja za projektom „Navrhnuté pre recykláciu“, ktorého výsledkom je recyklovateľný prototyp paravánu.

Ročne spotrebujeme celosvetovo 90 miliónov ton textilných vlákien. S rastom svetovej populácie a zvyšovaním životnej úrovne sa odhaduje, že dopyt po textilných vláknach sa do roku 2040 zdvojnásobí. Výroba textilných vlákien na báze oleja, ako je nylon a polyester, je záťažou pre životné prostredie, a preto nie je vhodnou alternatívou z hľadiska udržateľnosti.
 
Zároveň sa nachádzame v situácii, keď už neexistuje viac pôdy určenej na pestovanie bavlny, čo je súčasť postupu, ktorý sa dá taktiež spochybniť z hľadiska trvalej udržateľnosti, pretože spotrebuje veľké množstvo vody a chemikálií. Je preto dôležité nájsť nové, komerčne životaschopné textilné alternatívy k bavlne a syntetickým materiálom na báze chemikálií. A tu prichádza na scénu švédske surové drevo! Papier nie je len prírodný materiál - je tiež recyklovateľný. Z jediného stromu je v skutočnosti možné vyrobiť 150 000 km celulózového vlákna, čo postačuje na produkciu 200 párov nohavíc. Klasické textílie ako bavlna, viskóza a lyocell sú tiež celulózové materiály, rovnako ako drevo. Látky na báze dreva nie sú ničím novým; už roky sa vyrábajú z rastlín, ako sú bambus či konope. Celulóza zo švédskeho lesníctva má preto potenciál zohrávať významnú úlohu v dodávkach surovín pre globálny textilný priemysel.

NAVRHNUTÉ PRE RECYKLÁCIU

Kinnarps je jedným z účastníkov projektu 'Designed for Recycling', v spolupráci so Smart Textiles a 13 ďalšími spoločnosťami z oblasti švédskeho lesníctva a papierenského a textilného priemyslu. Cieľom projektu je vyvinúť biologický nábytok a interiérové ​zariadenie z recyklovateľného papierového materiálu. Zámerom je vytvoriť cyklus, v ktorom môže byť nábytok a jeho jednotlivé časti recyklovateľné - ​​a vdýchnuť im nový život vo forme papierového a kartónového výrobku - namiesto toho, aby sa vyhodili. Týmto spôsobom môžeme vytvoriť cyklus, v ktorom sa nevyhadzujú suroviny a textilné vlákna, ale opätovne sa používajú.
 
"V projekte vyvinula spoločnosť Kinnarps prototyp paravánu, ktorý je kompletne recyklovateľný, a to tak jadro, ako aj textilné čalúnenie, a ktorý je vyrobený zo surového dreva zo švédskeho lesného hospodárstva. Projekt Designed for Recycling vyvinul papierovú priadzu z dvoch rôznych typov papiera, ktorá bola vtkaná do textilu, a vzniknutý materiál sme použili pri výrobe paravánu. Projekt tiež vyvinul tvrdšiu štruktúru papiera, ktorý by mohol byť použitý v jadre paravánu,“ hovorí Christina Calisir, technická manažérka povrchových materiálov v spoločnosti Kinnarps.
 
Na základe týchto dvoch materiálov navrhol Kinnarps prototypy dvoch paravánov. Aby bol nábytok skutočne recyklovateľný, je dôležité, aby boli všetky komponenty riadne oddelené. Z tohto dôvodu bola ušitá papierová textilná vrstva, ktorá bola následne navlečená na papierové jadro. Montáž a demontáž paravánov uľahčujú inteligentné upevňovacie prvky.
 
Paravány z hľadiska udržateľnosti prechádzajú celým cyklom, od papiera po priadzu, textilnú výrobu, hotový výrobok a nakoniec recykláciu.
 
"Prijatie produktu bolo naozaj pozitívne, a to tak v projektovej skupine, ako aj medzi zákazníkmi, ktorým boli prototypné paravány predstavené," hovorí Calisir.

Jeden strom sa premení na 1500 párov nohavíc

Aktivita bola súčasťou projektu „Zavedenie textílií lokálne pestovaných vo Švédsku“, ktorý sa rozšíril na obdobie niekoľkých rokov, a ktorého sa zúčastnila aj spoločnosť Kinnarps. Cieľom projektu bolo nájsť nové spôsoby využitia švédskeho surového dreva so zameraním na nábytkársky a interiérový priemysel. Tkaniny získané v projektovom rámci, a tiež použité na prototypové paravány Kinnarps, sú vyrobené zo švédskej jedľovej a borovicovej buničiny. Tkaniny sa ukázali ako pozoruhodne odolné, čo ich predurčuje na použitie v kancelárskych a verejných priestoroch. Používajú sa aj na výrobu rôznych druhov oblečenia vrátane „papierových šiat“, navrhnutých ako súčasť projektu.
 
Projekt viedol k inovatívnej a informatívnej výmene medzi rôznymi priemyselnými odvetviami, ako je priemysel výroby nábytku, textilu, papiera a recyklácie. „Práca na spoločnej veci vám umožní hlbšie pochopiť výzvy v rôznych priemyselných odvetviach. Tiež sme poukázali na potenciál výroby textilu a nábytku z papiera zo švédskej biomasy,“ hovorí Calisir.

Pokračovanie v „lesnej tkanine“

V súčasnosti projekt pokračuje v novom trojročnom projekte, Forest fabric (lesná tkanina), v ktorom sa zúčastní aj Kinnarps. Veľkú výzvu predstavuje ďalší rozvoj priemyselne a komerčne životaschopných tkanín a procesov pre nábytok, interiérový dizajn a módu. "Je len prirodzené, že sa Kinnarps zúčastňuje tohto projektu," hovorí Johanna Ljunggren, manažérka pre udržateľnosť spoločnosti Kinnarps.
 
„Aby naši zákazníci cítili, že udržateľné rozhodnutia sú jednoduché a ekonomicky rozumné, musíme im ponúknuť konkrétny obchodný prínos. Nábytkársky priemysel potrebuje nové, udržateľné podnikateľské štruktúry - a naša spoločnosť chce byť na čele tohto vývoja“ pokračuje Johanna.

Prečítajte si viac o našej práci v udržateľnosti

Prečítajte si viac o projekte  „Navrhnuté pre recykláciu“

 

Foto: Anna Sigge

Chcete vedieť viac?

Kontakt